“Dostluk” Jürisine Dev İsimler

05 Kasım 2018 Pazartesi 09:00
12
14
16
18

Dostluk Kısa Film Festivali’nin Jürileri Belli Oldu!

Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi destekleri ile Balkon Film organizasyonunda bu yıl 14-15-16 Aralık 2018 tarihlerinde ilki düzenlenecek olan festivalin yarışma filmlerini değerlendirecek jüri belli oldu.

Fethi Gemuhluoğlu’nun “dostluk” felsefesinden yola çıkan festivalin Başkanlığını Faysal Soysal’ın, Genel Sanat Yönetmenliğini Mehmet Lütfi Şen’in ve Jüri Başkanlığını ise Yüksel Aksu’nun yaptığı “Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Kısa Metraj Film Yarışması” nda dereceye girecek filmleri seçecek olan jüri önemli isimlerden oluşuyor.

Hindistan’dan Filipinlere, İran’dan Amerika’ya, Brezilya’dan Suriye’ye Fransa’dan Cezayir’e, İsveç’ten Gana’ya ve Kırgızistan’a kadar 75 farklı ülkeden 800’e yakın başvurunun geldiği festivalde Jüri Başkanı Yüksel Aksu’ya yönetmen Tevfik Başer, Filistinli senarist ve yönetmen Najwa Najjar, İranlı yönetmen Kamal Tabrizi ve oyuncu Sezin Akbaşoğulları jüri üyesi olarak eşlik edecek.

1.’ye 40.000 TL, 2.’ye 20.000 TL, 3.’ye 12.000 TL ve bunun yanı sıra 15.000 TL değerinde Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Ödülü, 16 Aralık akşamı yapılacak tören ile sahiplerini bulacak.

YÜKSEL AKSU – YÖNETMEN, SENARIST, YAPIMCI – JÜRİ BAŞKANI

1966 yılında Muğla’da doğan Yüksel Aksu, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon bölümü mezunudur.

İlk yönetmenlik deneyimini 1993’te çektiği Zamanın Labirentinde Karşılaşma isimli kısa film ile gerçekleştirdi. 1999’da Yılan Hikayesi adlı dizinin yönetmenliğini üstlendi. 2005’te Dondurmam Gaymak isimli filmin yönetmenliğini yaptı.

2008’de ise yönetmenliğini Derviş Zaim’in yaptığı Ulak isimli filmde Mehmet karakterini canlandırdı.

2011’de ise Entelköy Efeköy’e Karşı isimli filmin yönetmen ve senaristliğini yaptı.

2016 yılında İftarlık Gazoz adlı filmi vizyona girdi.

Halen Avlu dizisinin genel yönetmenliğini yürütmektedir.

NAJWA NAJJAR - Filistinli Senarist ve Yönetmen

Senarist ve yönetmen Najwa Najjar lisans eğitimini politik bilimler ve ekonomi alanında yaptıktan sonra yüksek lisans eğitimini film ve video prodüksiyonu üzerine yaptı. 2000 yılından beri hem belgesel hem de kurgusal filmler üzerine çalıştı. ‘Pomegranates and Myrrh’(2009) adlı ortak yapım olan ve ilk dâhil olduğu filmi ilk ödül alan filmidir. İkinci ödül kazandığı film ‘Eyes Of A Thief’ (2014), en iyi direktör ve en iyi aktör gibi birçok kategoride ödüle layık görüldü. Bu film aynı zamanda 2015 Oscar Film Festivali’nde Filistin filmleri kategorisinde ‘ En İyi Yabancı Film’ ve the Golden Globe Ödülleri’ne aday gösterildi.

Önce ki ödüllü çalışmaları da Dünya çapında gösterime girmiştir. Berlin, Cannes, Locarno, Hamptons: Yasmin Tughani (2006), Naim and Wadee’a (2000), Quintessence of Oblivion(2001), Blue Gold(2004), A Boy Called Mohamad (2002), and They Came From the East 2004 Avrupa Akademi Ödülleri’ nin açılış filmleri oldu. Najjar, 2009 yılında ‘Gaza Winter’ adında bir kısa film serisini uluslararası film yapımcılarıyla yönetti. Najjar şu anda üçüncü ortak yapım filmi ‘Son of a Very Important Man’in çekimlerini yapmaktadır.

Birçok sinema panellerinde konuşmacılık ve uluslararası film festivallerinde jüri üyesi olarak yer almıştır. Najjar’ın Filistin sineması hakkında makaleleri yayınlanmıştır. ‘ Rawi Sundance Lab for Arab Scriptwriters’da okuyucu ve danışman olarak görev almıştır.

KAMAL TABRİZİ – İranlı Yönetmen

Kamal Tabrizi, 1959’da Tahran’da doğdu. Tahran Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun oldu.

1981-1989 yılları arasında İran-Irak savaşında yönetmen ve fotoğrafçı olarak bulundu ve bu savaş hakkındaki ilk belgesel olan ‘Martyrs’ i yönetip en iyi belgesel filmi ödülüne layık görüldü.

‘Young Cinema Society and Film Making Educational Center’da sinema ve yönetmenlik dersleri verip öğrenciler için birçok sinema atölyeleri düzenledi.

1988’de ilk uzun metrajlı filmi ‘Passage’’ı yazdı ve yönetti.

TEVFİK BAŞER – TÜRK YÖNETMEN

Hamburg Güzel sanatlar Akademisinde okudu.”Tanrı ile Toprak arasında” adlı bir belgesel çekti.

İlk uzun metraj filmi “40m2 Almanya” 39.ncu Cannes Film Festivali’nde Kritikerlerin Haftası bölümünde gösterildi. Locarno Film Festivali’nde “Gümüş Leopard”, Rotherdam Film Festivali’nde “En Iyi Ilk Film”, Cannes’da “Unesco” ödüllerini aldı. İkinci film “Sahte Cennete Veda” Strasbourg Film Festivali’nde “Büyük Festival Ödülü” nü aldı ve 39. Uluslararası Berlin Film Festivali” yarışma bölümünde gösterildi. Son filmi “Elveda Yabancı” 44. Cannes Film Festivali’nde yarışma bölününde gösterildi. Verona Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü aldı.

1991- 2002 Badenwürttemberg Film Akademisi’nde misafir doçent olarak çalıştı.

2003’ den bu yana Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

SEZİN AKBAŞOĞULLARI – OYUNCU

1981 yılı İzmir doğumlu.

2003 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Oyunculuk bölümünden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra televizyon, sinema ve tiyatro alanlarında birçok projede yer almıştır. 2005 yılında başrollerinden birini üstlendiği Beyaz Gelincik adlı televizyon dizisiyle birlikte tanınan bir oyuncu olmuştur. Rol aldığı sinema filmleri ulusal ve uluslararası birçok festivale katılmıştır. 2010 senesinde Kavşak filmindeki rolüyle, Adana Altın Koza film festivali ve Paris South East European Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

 
 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Ahu-Can Has Koleksiyonu Sergisi Galeri Işık Maslak’ta sanatseverlerle buluştu
» Sınırları aşan kadın müzisyenler
» Festivalin başrolünde sinema dans var
» Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi fotoğraf tarihi üzerine konferans gerçekleştirecek
» Yazlık sinemalara yolculuk
» Fransız Piyanist Lucas Debargue İş Sanat Konser Salonu’nda
» ‘Meçhul Paşa’ ünlü isimlerin yoğun ilgisiyle yeni sezona merhaba dedi
» “Kadın Dilinden Masallar”
» Çağan Irmak’tan ‘Bizi Hatırla’’
» ‘Sorular sordurmak üzere yapılmış bir film’’
» “Kalbi Sanat İçin Atanlar”
» Uzlaşma
» Fabrikadan yükselen müzik
» “Dali’nin Kadınları” Kapalı gişe...
» Klasik müziğin yıldızları gençler için çalıyor
» Sibel Can ‘Yeni Aşkım’
» ‘Bizim Hikayemiz’
» ‘Bir gencin kendisi gibi davranma arzusu’
» ‘Herhangi bir hedef kitlesi gözetmedim’
» “Çakallarla Dans 5 ”den rekor açılış
» Nuri Bilge Ceylan
» “Kış Masalları”
» "Çocukça Tiyatro" Başladı
» Atatürk 80. Ölüm Yıldönümünde Muğla’da büyük bir özlemle anıldı
» Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi