YAZARLAR Didem Tınarlıoğlu
12
14
16
18
15/03/2017 21:07
Gücün günümüzdeki değişen gücü(!)

Güç, bazen ürkütücü, bazen özendirici, bazen itici, bazen para, bazen kuvvet ama çoğunlukla olumsuz algısı daha yüksek bir kavramdır.

Güçlü ile iyiyi çok nadir bir arada kullanırız.Maddi güç,siyasi güç veya akademik güçten değil,  manevi güçten yani bir başka deyişle güçlü karakter diye tabir edilen kavramdan söz ediyorum.

İnançlarımız ve soyut yasalar da der ki; ”Acı çektiğin yer,neresi  ise orada güçlenirsin.”Hatta çevremizden de bu yönde telkinler alırız. Bedel ödenmişse,güç de peşi sıra oluşur gibi bir algı vardır. Mesela,“Çok güçlüdür ve tertemiz bir kalbi vardır.” ya da ” Güçlüdür ama belli etmez, mütevazidir.“  diye tarif edilebilen birini çok az duymuşsunuzdur.İnsan çoğu zaman güçlü değil mutlu olmayı tercih eder.Eğer tercih şansı olsaydı tabii!

Günümüzde ise artık güçlü karekter,sağlam kişilikli olmak kavramların ötesine geçen başka bir güç var.Artık güç başka değerler ile itibarını buluyor.O da,iletişim ve bilgi gücü!

Bir ulus tarihi ile iletişimini kopartmamış, oradan gücünü alıyor ve vizyonunu belirliyor ise, bir kurum müşteri ve ekibi ile iletişimini koordine edebiliyorsa, bireyler güncel bilgiye ilgi duyuyor ve buna göre gelişimlerini tamamlıyorlarsa  güçlüdürler.

İçinde yaşadığımız çağ bilgi çağıdır.Artık endüstriyel çağ değil bilgi ve iletişim çağı yaşıyoruz. Şimdi bilgi sahibi olanlar ve olmayanlar diye sınıfsal bölünmeler oluşmuş durumda. Bu yeni sınıf gücünü  bilgiden, bilgiyi de kullanabilme ve edinebilme merakından  alıyor.

Bu nedenle iletişim de gücü besleyen en önemli araçtır.Hatta bazen bilginin önüne geçebilir.

Peki  bilgi ile olan iletişimimiz ne durumda?

Dünyamızda,ilgimizi çeken o kadar çok karmaşık unsurlar varken bilgi kaynağı hazine misali her an her yerdeyken,bilgilenme şeklimiz ne kadar verimli?Gün içinde ne kadar ihtiyacımız olabilecek bilgiye ulaşabiliyoruz?N ekadar gereksiz bilgi beynimizde yer kaplamak üzere hücüm halinde üzerimize geliyor?

Basit bir egezersizden bahsetmek istiyorum size.İlginizi çeken ve yaşamınızı daha kaliteli kılacak yirmi konu başlığı seçin .Bu yirmi konun içinden en önemli ve hergün edinmeniz gerektiğine inandığınız beş konuyu alın ve geri kalanının üstünü çizin.Bunları sadece bol zamanınız kaldığında vakit harcayın.Seçtiğiniz, beş konu hakkında bilgi dağarcığınızı genişletmek ve bu konuda güçlenmek için de ne kadar çabada ve aynı zamanda  iletişimdesiniz düşünün.Sonuç tahmininizden çok farklı çıkacak emin olun.

Gücü kullanabilme şekli de gücün kalitesini ortaya koyar.Güç, istediğiniz sonuçları elde edebilmek için gerekli şartları oluşturabilme ve bu gelişmeler esnasında insanlara hak ettikleri değeri verebilme yeteneğidir.

İletişiminizin daima güçlü olması dileğiyle.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :