“Dersler ailelerin değil, çocuğun sorumluluğudur”

22 Kasım 2017 Çarşamba 10:00
12
14
16
18

Mavişehir İlkokulu’nda düzenlenen “Dikkat Eksikliği” konulu seminerde Klinik Psikolog Büşra Angıner, çocukların öğrenme süreçlerinde nerede zorlandığının tespit edilmesi gerektiğini ve ödev sorumluluğunun ailede değil, öğrenci de olduğunu söyledi.

Mavişehir İlkokulu’nda velilere düzenlenen seminerde, Klinik Psikolog Büşra Angıner ve  Norofix Bilişsel İşlev Geliştirme Metodu Program Koordinatörü Serra Kafaca dikkat eksiliği ve öğrenme metotları hakkında bilgi verdi.

Klinik Psikolog Büşra Angıner, ders çalışma, ödev sorumluluk bilincinin okul hayatının ilk 3 yılında şekillendiğini belirten Angıner, aile tutumlarının bu konuda önemli bir rol oynadığını söyledi. Ödevin ya da ders çalışmanın çocuğun sorumluluğu olduğunu hatırlatan Klinik Psikolog,  yalnız başına ders çalışmayan, çeşitli bahanelerle derste sürekli yerinden kalkan çocukların mutlaka bir uzman desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

“Bırakın Düşsün”

İnteraktif gerçekleşen sohbette veliler evde en çok “ Hadi! Ödevin yok mu? Ders çalış…”diye çocuklarını uyardıklarını söylediler. Bu durumun da evde çatışmaları artırdığını anımsatan Angıner, velilere, “Siz çocuklarınızın annesi, babasısınız, öğretmeni değil. Sizce daha kaç yıl çocuklarınıza ders çalış diyeceksiniz?” diye konuştu. Sadece ergenlik dönemine kadar bu zorlamalarla çocuğun ders çalışabileceğini, ergenlikten sonra da çatışmaların şiddetleneceğini söyleyen Angıner, sorumluluk bilincinin ailede başladığına dikkat çekti. Ödevlerin öğrencilerin hayatında öncelikli sorumluluğu olduğunu hatırlatan Angıner, “Aileler ödevimiz var mı? diye sormamalı. Çünkü ödev öğrencinin sorumluluğudur. Gerekirse sorumsuzluğunun sonuçlarını yaşayarak öğrenmesine izin verin. Bırakın düşsün yaralansın, kalkmayı öğrensin” diye konuştu.

Ödev Ceza, Tablet Ödül Olmamalı

Ailelerin ödül ve ceza sistemi ile çocuklarının ders çalışmasına ya da ödev yapmasına teşvik etmemelerinin önemine değinen Angıner, “Çocuğum ödevini yap, tabletle oyna ya da ödevini yapmazsan tabletle oynayamazsın” gibi yaklaşımların çocukların sebep sonuç ilişkisini yaşamasına engel olduğunu, ödevi ceza, tableti ödül gibi algıladıklarını belirtti. Ailelerin sınırları net olarak çizmesinin ve bu sınırlarda tutarlı olmalarının çocukların kişilik gelişiminde önemli rol oynadığını hatırlatarak, akademik ve sosyal başarısı yüksek çocukların sorumluluk bilinci gelişmiş, empati yeteneği yüksek, sınırları bilen çocuklar olduğunu vurguladı.

Ders Çalışma Ortamını Düzenleyin

Norofix Bilişsel İşlev Geliştirme Metodu Program Koordinatörü Serra Kafaca ise, velilere öğrenme süreçlerini anlatarak, yaptıkları çalışmalarda çocuğun hangi öğrenme aşamasında takıldığını tespit ettiklerini söyledi. Bu tespitten sonra öğrenciye özel bir uygulama gerçekleştirerek, özel materyallerle zaman kullanımını, stresle baş etmeyi, dikkati odaklamayı ve kalıcı hafızaya bilgiyi transfer etmeyi sağladıklarını anlattı. Bu noktada okullarla da çalışmalar yaptıklarını anlatan Kafaca, haftada 2 saat öğrencilere ek ders olarak sınıfta uygulamaları gerçekleştirdiklerini belirtti.

 Çocuğun bazı derslerde neden sorun yaşadığını aileler tarafından gözlemlenmesinin önemini vurgulayan Serra Kafaca, öncelikle ailelerin görevinin uygun ders çalışma ortamı hazırlaması olduğunu söyledi. Ders çalışma masasında çocuğun dikkatini dağıtabilecek herhangi bir oyuncağın, ya da konuyla ilgisiz kitapların bulunmaması gerektiğini anlattı. Çocuğun yaşına uygun olarak belirlenen 20 dakika ortalama ders çalışma süresi boyunca çocuğun masanın başından herhangi bir bahane ile kalkmaması gerektiğini anlatan Kafaca, çocukların en fazla 5 dakikalık molalarda da televizyon izlememesinin, ya da tabletle oynamamasının önemine değindi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Darüşşafaka Çatı Konuşmaları Başlıyor
» En hayırlı kahvaltı
» Ünlüler, Sezen Aksu Şarkıları’nı Toplum Gönüllüsü gençler için söyledi!
» Antarktika’da bir Gaziantepli bilim insanı Burcu Özsoy
» GKV’de Cambrıdge Sertifika Coşkusu
» Ömür Sabuncuoğlu’ndan ‘Onlar’ın Öyküsü’
» Okul olgunluğu testle anlaşılabiliyor
» Avusturya LiselilerTtopluluğu 25. Yılını kutluyor
» Anneler “hayal edilen eğitim”; babalar, “iş bulabilecekleri eğitim”
» Erol Bilecik: “Nitelikli eğitime erişim her çocuğun hakkı ve geleceğimizin güvencesidir.”
» Okullardaki akran zorbalığı siber zorbalığa dönüşüyor
» Küy’den yeni kitap
» Yeni eğitim yılında çözüm bekleyen sorunlar
» TEGV’li Çocuklar 21. Yüzyılın becerilerini kazanacak
» Anadolu’nun Eğitim Çınarı Gaziantep Kolej Vakfı 55.Yaşında
» Nurten Sancak’tan “İlişkinin Dili Gizlidir”
» Çocuklarınıza okul öncesinde kitap okuma alışkanlığı kazandıracak 9 ipucu
» Okula isteksiz giden çocuğa nasıl yaklaşılmalı?
» Okul değişikliği çocuğu nasıl etkiliyor?
» Okulda ilk gün sürprizi
» Koç Üniversitesi’nden yeni kitap
» Düzen ne kadar hızlı değişirse uyum o kadar kolaylaşıyor
» Okul fobisi varsa yargılamayın!
» Bir damla deniz
» Çocuklar okula gitmeden mutlaka kahvaltı yapmalı