Dansı, müziği ve yılanlarıyla 90’lara damgasını vuran Tuğçe San Red Bull.com’a konuştu

18 Temmuz 2018 Çarşamba 11:00
12
14
16
18

RedBull.com’un yeni röportaj serisi ‘Şimdi Neredeler?’ bir neslin çocukluğuna damgasını vuran isimlerin şimdi ne yaptıklarını araştırıyor ve 80’ler ve 90’larda yetişmiş neslin unutulmazlarına yer veriyor. Boynunda yılanları, dansları ve o yılların ötesinde müziğiyle 1990’ların ortalarında müzik dünyasını alt üst eden Tuğçe San’ın bugünü ve görkemli geçmişi www.redbull.com adresinde Melis Danışmend’in yaptığı söyleşide yer alıyor.

RedBull.com 1980’ler ve 1990’larda büyümüş neslin unutulmazlarını derliyor. Melis Danişmend’in ‘Şimdi Neredeler’ adlı röportaj serisi ekran yüzlerini, şarkıcıları ve bir şekilde herkesin aklında yer edinen isimlerin bugün nerede ve ne yaptıklarını araştırıyor.

Serinin üçüncü röportajı, yılanları ekranlara taşıyan, dansları ve zamanın ötesinde müziğiyle tüm gençleri etkilemeyi başaran Tuğçe San ile gerçekleşti. 1996 yılında yayınladığı ilk albümü ‘techno-pop’ ile müziğe giriş yapan San daha sonra ekranlardan ve sahnelerden çekilip ABD’ye yerleşti. Burada bir güzellik salonu açan sanatçı yaz aylarını memleketi İzmir’de geçiyor.

İzmir sende nasıl bir etki bıraktı?

İzmir benim vazgeçilmezim. İş̧ hayatıma, müziğe, dans etmeye burada başladığım ve ailem de burada olduğu için bambaşka bir yeri var benim için.

Nasıl başladın dans etmeye?

Burada Alsancak’ta, Ogün Yıldırım Dans Grubu’nda. Sabah okula, okul sonrası işe, iş sonrası da TRT programına yedek dansçı olarak gidiyordum. O yıllarda tabii sadece TRT var, özel televizyon yok. Coşkun Sabah’ın programı vardı, onun arkasında dans ederdim.

Dansa ne zaman merak saldın?

Ta ilkokul birinci sınıfta. Sınavdan önce kalkar tahtaya, 'Hadi dans edelim!' yazardım. Arkadaşlarımı motive edeyim isterdim. Hatice diye bir öğretmenim vardı, adaşım. Benim asıl ismim Hatice, biliyorsundur belki. Onun kızının adı Tuğçe’ydi, Tuğçe de oradan geliyor zaten. Çok fakir olduğumuz için kıyafet alamazdık; öğretmenim alırdı ya da kağıtlardan dikilirdi. Hani krapon kağıtları vardır ya süslemek için.

İlham aldığın birileri var mıydı dans konusunda?

Michael Jackson, Paula Abdul en büyük idollerimdendi. O zamanlar dans grupları vardı. İşte Ogün Yıldırım, Hakan Peker, Tolga Han... Onların da etkileri vardı. Profesyonel hayatımda Ogün Yıldırım’ın büyük rolü vardır. Eğitimim genelde Latin müzikleri ağırlıklıydı ama o bana yetmedi. O temellerin üzerine Kuşadası, Bodrum, Çeşme’de yabancıların çok olduğu yerlerde dans ederek piyasaya girdim.

Kaç yaşındaydınız bütün bunlar olurken?

16 yaşındaydım. Çok iyi para kazanıyordum, aileme büyük destek oluyordum. Bir gün Kuşadası’nda bir düğünde sahneye çıkıp dans ettim. Chaka Khan’ın sevgilisi de oradaymış. Öyle bir program hazırlamıştım ki adam, 'Türkiye’de bu nasıl oluyor?' demiş. Tanıştık, prodüktör arkadaşları olduğunu söyledi, 'Sen çok farklı bir yapıya sahipsin, Almanya’ya gelmek ister misin?' dedi, 'İsterim' dedim. Bir buçuk ay içerisinde Almanya’ya gittim.

Almanya’da ne kadar kaldın?

Dört yıl. Sürekli dans ettim.

Bir de güzellik uzmanlığı eğitimi aldın değil mi?

Evet, Heidelberg Üniversitesi’nde. Gündüz okula gidiyordum, akşamları sahneye çıkıyordum. Dans ediyordum, şarkı söylüyordum.

Orada olmak sana neler kazandırdı?

Dört yıl. Sürekli dans ettim.

Bir de güzellik uzmanlığı eğitimi aldın değil mi?

Evet, Heidelberg Üniversitesi’nde. Gündüz okula gidiyordum, akşamları sahneye çıkıyordum. Dans ediyordum, şarkı söylüyordum.

Orada olmak sana neler kazandırdı?

 

Almanya’ya gidince öyle bir ufkum açıldı ki... Talent grupları var orada, nereye girsem birinci oluyordum. Prodüktörler ilgileniyorlardı, çok farklı fikirlerim vardı. Hem Avrupai hem Türk, farklı bir stil. Görüntü de farklı. O zaman La Bouche'un falan ortaya yeni çıkacağı zamanlar. Ben prodüksiyondayken onlar da prodüksiyondaydı, aynı anda çıktık. Hem şanslıydım hem de çok atılgan bir karakterim olduğu için hiçbir şeyi yadırgamadım. Hemen Almanca öğrendim. İstemek çok önemli. Benim için mutlu olmak, istemek, sevmek, ‘respect’ yani saygıyla beraber iyi de kötü de olsa her şeyi olduğu gibi kabul edip hayata devam etmek çok önemli. Bu müzik hayatında da çok önemli. Çünkü çok hüsrana uğrarsınız. Hele Avrupa ülkelerinde. Çok kapıdan geri çevrilirsiniz. Ben bunu hiç kabul etmeden devam ettim, bir kapı kapanıyorsa ötekine gittim. Münih, Köln, Nürnberg, Amsterdam, İsviçre, Avrupa’nın bütün ülkelerini vazgeçmeden dolaştım, en sonunda Chaka Khan’ın kullandığı stüdyoların prodüktörüyle anlaştık. İki single hazırladık örnek olarak. İstanbul’a geldik ve ikinci gün Sony Müzik benimle anlaşma imzaladı.

Sonra neler oldu?

Anlaşma yaptıktan sonra bir hafta kaldık Türkiye’de. O zaman Sibel Alaş, Mustafa Sandal benim stüdyomu kullanıyordu Almanya’da. Özlem Tekin’in, Şebnem Ferah’ın çok desteği olmuştur kayıt aşamasında, sözlerde, vokal kaydında. 14 parça hazırlandı, klip için Neredesin’e karar verdik. Burada olmayan bir şeydi, tam bir techno müzik. Çok da farklı bir videoydu, bilirsin.

 

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» ÇEV Sanat’ın genç yeteneklerinden Arya Su Gülenç Rusya’da ülkemizi temsil edecek
» Royal Opera House Gösterimleri Zorlu PSM Studio’da devam ediyor
» Cityfest açılışını Sıla ve Mabel Matiz yapacak
» Yıldız’ın binlerce kişilik korosu
» Sertab’tan Sezen’e " İyiki varsın Sezen"
» Ebru Yaşar Geyikli’nin nüfusunu üçe katladı
» Bora Uzer ile Zorlu’da müzik dolu yaz gecesi
» Jülide Özçelik ve Mert Fırat’tan aşk şarkıları
» Edis, şarkıları ve dans şovlarıyla ANKAmall’da unutulmaz bir konsere imza attı
» “Bıdık ile Köpük Trafikte”, İDO Seferlerinde Çocuklarla Buluşuyor!
» ‘Benim Adım Osssman’ filmi görücüye çıktı
» Tolgashow’a Hande Subaşı’nın kıskançlığı damga vuracak
» 7 Adımda Ekstrem Spor Fotoğrafçılığı
» Limak Filarmoni Orkestrası Bodrum ve Çeşme’de
» Müslüm
» 14. Bodrum Müzik Festivali 9 günde 209 müzisyen ve 20 bin müzikseveri ağırladı
» Hayranları Sıla’yı düğüne davet etti
» 14. Bodrum Müzik Festivali’nde bir yaz gecesi rüyası
» Yalova Müzik Festivali, müzik ve eğlenceye doyurdu
» Foça’da Nilgün Yarba resim sergisi
» “Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi” sergisi ziyaretçilerini bekliyor
» Horst’un “Horst: Moda ve Portreler”
» Nilüfer Kadın Korosu İznik’te klip çekti
» Çeşme ’de Mabel Matiz coşkusu
» Funda Arar muhteşem bir konserle Ankaralılara müzik ziyafeti yaşattı