Daha güzel bir dünya için hayvanseverlerle omuz omuza çalışıyor, umudumuzu kaybetmiyoruz

04 Ekim 2017 Çarşamba 11:00
12
14
16
18

Genel Yayın Yönetmeni Ajan Brian isimli bir köpek olan Türkiye’nin ilk Hayvan Haber Sitesi www.ajanimo.com 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde ülkemizde hayvan hakları konusunda toplumun bilinçlenmesi için yapılan eylemlerde her gün adım adım yol alındığını ve bir gün isteklerimize ulaşacağımızı kaydetti.

Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu tarafından 1931 yılında 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü ilan edildi. Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmaları ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak için kurulan koruma dernekleri tarafından oluşturulan bu gün aracılığıyla her gün hayvanlara karşı duyarlılığın arttırılması amaçlanmakta.

Tüm haberlerinde hayvanların yaşamının gerçeklerini insanlara ileterek toplumun bilinçlenmesini amaçlayan medyanın ötekileştirici diline karşı hayvanların iyileştirici dilini kullanan www.ajanimo.com 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nü unutmadı. Ajanimo.com yaptığı açıklamada toplumsal ve bireysel her güzel olayın geleceğe dair umutlarını arttırdığını açıkladı:

Önce İnsan Anlayışına Karşı Önce CAN Diyoruz

Biz hayvanları koruma yasası çıkarılmasını ve tüm canlılara uygulanan cinayet, şiddet ve istismar olaylarına karşı cezai yaptırımların arttırılmasını istiyoruz. Hayvanlara karşı uygulanan suçların yasalarda mal kapsamından çıkarılmasını ve kabahatlar kanununda değil ceza kanununda yer almasını istiyoruz. Medya dilinde hayvanlara karşı ötekileştirmenin ve hedef gösterilme eğiliminin sona ermesini istiyoruz. Her şeyden önce onların birer CAN olduğu gerçeğinin kabullenilmesini istiyoruz.

Asla umudumuzu kaybetmiyoruz. Hayvanların sokaklarda güvenle dolaşabildiği, çocukların hayvanlarla etkileşim içinde sevgiyle büyütüldüğü ve tüm canlıların yaşam hakkına saygı duyulduğu bir dünya hayal ediyoruz. Hiçbir hayalin birden bire gerçeğe dönüşmediğini biliyoruz ve adım adım, tüm çabamızla ilerliyoruz.

Çünkü varolan tüm eksikliklere rağmen bu yıl;                                                             

 • Beykoz’da bir kuyuda 13 gün boyunca mahsur kalan Kuyu köpek milyonlarca yüreği bir araya getirdi. Kuyu köpeğin kurtuluşu gencinden yaşlısına herkesi sevince boğdu ve kaybedilen insanlığa karşı umut oldu.
 • Beylerbeyi’nde yaşadığı siteden koparılarak bilinmeze götürülen 17 yaşındaki köpek Çıtır, önce semt halkının sonra tüm toplumun desteğiyle sokaktaki canların sahipsiz olmadığını tüm Türkiye’ye duyurdu.
 • İzmir’de kaldırımda yatarken tekme atılarak şiddete uğrayan köpek Mia için ilçe halkı sessiz kalmadı. İzmir halkı kendi semtinin köpeği Mia’ya sahip çıktı ve onun için yürüdü.
 • Kocaeli’de yolda yaralı köpek gören otobüs şoförü, otobüsü durdurarak yaralı köpeği içeri aldı. Veteriner gelene kadar seferine devam etmedi. Otobüs şoförü vicdanın ölmediğini herkese kanıtladı.
 • İstanbul’da vapur hatlarına kafessiz ve ağızlıksız hayvan bindirilmemesi yönetmeliği hayvanseverlerin tepkisi üzerine değiştirildi. Kafes şartı kaldırıldı ve hayvan sahiplerinin dostlarıyla birlikte yolculuk edebilmesinin önü açıldı.
 • İstanbul’da yaşanan şiddetli dolu felaketinde hayvanseverler sokaktaki canlar için seferber oldu. Kurtarılan hayvanların görüntüleri tanık olanların içini ısıttı.
 • Göztepe Spor Kulübü sahaya “Satın Almayın, Sahiplenin” pankartıyla çıkarak gönüllerin şampiyonu oldu.
 • Erzincan’da silahla vurularak ölüme terk edilen eşeğin yanı başından ayrılmayan sıpası Gülsüm’e İstanbul’da yuva bulundu.  Yaşadığı acıları geride bırakan sıpa Gülsüm’ün yeni bir ailesi oldu.
 • Bilgi Üniversitesi rektörlüğü kampüste yaşayan 15 köpeğin barınaklara göndereceğini açıkladığında Bilgi’li gençler “Köpeğime Dokunma” dedi.  Başlatılan kampanyaya öğrencilerin yanı sıra akademisyenler de destek verdi. 
 • Bodrum’da yaşam alanları ihlal edilen caretta caretta’lar medya organlarında tehlikeli oldukları gerekçesiyle hedef gösterildi. Sosyal medya kullanıcıları caretta carettaları savundu. Hayvanlara karşı toplumda yaratılmak istenen linçe “dur” denildi.
 • Mardin’de yaşayan Hasan Kızıl kediden köpeğe, tavuktan kaplumbağaya her tür engelli 
 • hayvan için yürüteç tasarladı. Bu çalışmayı duyan birçok insan destek olmak için seferber oldu.
 • Sivas’ta esnaflık yapan Serdar Öğer, şişe toplayarak elde ettiği gelirle sokak hayvanlarına mama bağışı yaptı. Toplumda her bireyin isterse sokaktaki canlar için bir şeyler yapabileceğini kanıtladı.
 • Sokaklarda keman çalarak biriktirdiği parayla kedi evi yaptıran 11 yaşındaki Tuana Ekin, küçük yaşındaki kocaman yüreğiyle azmetti ve sokağındaki kedilere kış gününde sıcak bir yuva kurdu.
 • Üsküdar’da sokağa kediler için kutu koyan gençlerin saldırıya uğradığı noktaya belediye dev bir kedi evi getirdi. Üsküdar Belediyesi sokakların esas sahibini kimsenin yerinden edemeyeceğini herkese gösterdi
 •  

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Tasarım Tomtom sokakta başladı
» Festival rüzgarı
» Nilüfer Kadın Korosu, Gölyazı Balıkçı Kadınları Derneği’ne konuk oldu
» 15. İstanbul Bienali’nin çocuk kitabı
» Influencer Marketing, TV reklamlarının yerini alıyor
» Kristal Elma Festivali’nde “Tek Bir Gülücük İçin” kampanyası ödlüle döndü
» Ivana Sert’ten Mücevher Koleksiyonu
» Vodafone Türkiye, Kristal Elma’da 33 ödül birden
» Gençler uyumak yerine televizyon izlemeyi tercih ediyor
» Bebek ve torun için eğitim şart
» Ebru Gündeş, şarkılarını Kıbrıs’ta seslendirecek
» StartersHub XO girişimleri yatırımcılar ile buluştu
» Nida Bulut’un “Pusula” Koleksiyon’u tarihi takılara modern çizgiler
» Başarıyla dopdolu’ bir söyleşiye davetlisiniz!
» Toplumsal Cinsiyet ve Edebiyat Söyleşileri’nin Teması Bu Sene “Sinema ve Edebiyat”
» Sıfırdan başlayıp efsane olmak
» Sema Uyar; “Kadınsız Demokrasi olmaz”
» Doldu taştı
» Google Chrome kullanıcılarına ESET koruması
» 2018’de bizi bekleyen vergi düzenlemeleri neler?
» Cemiyetin Normandiya çıkarması
» Bir geceliğine çocuk olmak
» 50 milyar dolarlık pazar buluşması gerçekleşti
» Antalya, Gloria Ironman 70.3 Turkey için binlerce sporcuya ve spor severe ev sahipliği yaptı
» L’Oréal Türkiye; "Daha İyi Bir Yaşam İçin Güzellik” Genç kadınlara eğitim olanağı sağlayıyor