Çocukların zekası yapbozla gelişiyor

04 Haziran 2018 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

Kırtasiye sektörünün öncü ismi Keskin Color, 3-11 yaş arası yapboz serisini, çocukların görsel ve zihinsel zekalarının gelişimine destek olmak amacıyla, Uzman Psikolog Bengi Or’un yönlendirmesiyle hazırladı. Keskin Color’un yapboz serisinde, çocukların boş zamanlarını ve yaz tatillerini keyifle geçirmelerini sağlayacak birbirinden renkli bir çok alternatif bulunuyor.

Zihinsel gelişiminde en önemli yaş aralığı olarak işaret edilen, okul öncesi dönem (2-6 yaş arası) çocukların gelişimsel basamakları en hızlı tırmandığı dönem olarak kabul ediliyor. Bu yaş aralığındaki çocukların hayatlarının en önemli aktivitesi olan oyun, zihinsel ve bedensel gelişmelerinde de büyük rol oynuyor. Duygu ve düşüncelerini henüz farklı şekilde ifade etme becerisini kazanamayan çocuklar, iç dünyalarını oyunla ortaya koyuyor, oyunla öğrenip, oyunla beceri kazanıyor. Çocukların görsel ve zihinsel zekalarını geliştiren yapbozlar ise, uzmanların çocuk gelişimi açısından özellikle önerdiği oyun araçları arasında yer alıyor. 50 yılı aşkın deneyimi ile, kırtasiye sektörünün öncüsü Keskin Color, 3 yaşından başlayarak yetişkin oldukları döneme kadar, her yaş grubu çocuk için sınırsız yapboz seçeneği sunuyor. Üstelik Keskin Color yapbozları, çocuk gelişimine destek olmak üzere Uzman Psikolog Bengi Keskin Or’un yönlendirmesiyle hazırlanıyor. Keskin Color’un çocuklara yönelik yapboz serisinde, Doremon, Niloya, Spiderman gibi çocuklar tarafından çok sevilen karakterlerin yer aldığı 18 ile 250 parça arasında değişen onlarca çeşit yapboz bulunuyor.

Yetişkinlikteki Zihinsel Becerilerin Temelinde Çocukluktaki Oyunlar Yatıyor

Çocuk oyunlarının beyin gelişimi üzerindeki olumlu etkilerini sıralayan Uzman Psikolog Bengi Keskin Or, çocukların yetişkinlikteki zihinsel becerileri, problem çözme yetenekleri, empati kurma, iletişimi devam ettirme gibi duygusal ve sosyal becerilerinin oyunla geliştiğini belirtti. Çocuklar oyunla problem çözme becerisi kazanır diyen Or, “Bir şekli yapboz boşluğuna yerleştirmek problem çözmenin ilk adımıdır. Tencere kapağından direksiyon yapmak gibi bir nesneyi başka bir nesneymiş gibi hayal ederek oynayan çocuklar ileride sayılar, işlemler, semboller gibi aritmetik kavramları ve harf-ses ilişkisini yani okumayı öğrenirken ihtiyaç duyacakları sembolik ilişkiler kurma becerisini geliştirirler. Koşma, tırmanma, eğilme, atlama gibi hareketlerle de büyük kas gruplarını kullanarak kaba motor becerilerini geliştirirler. El, parmak gibi küçük kas gruplarını çalıştırdıkları aktiviteler ise ince motor becerilerini geliştirir. O nedenle, oyun çocuklar için bir eğlenme aracı değil, gelişimleri için mutlak bir ihtiyaçtır” dedi.

Yapboz Çocuklarda Farklı Gelişim Alanlarını Destekler

 

Farklı gelişim alanlarını desteklemeyi hedefleyen oyuncakların çocukların gelişimini desteklediğini söyleyen Uzman Psikolog Bengi Keskin Or, “Yapboz oyunu farklı gelişimsel alanlarda çocukları desteklemek adına son derece zengin bir oyun türüdür. Bir araya gelerek bir bütün oluşturan parçalar, çocukların görsel ve uzamsal zeka alanlarını uyararak, destekler. Yapbozlar sayesinde çocuklar şekil-zemin ve parça-bütün ilişkisi kurma becerileri kazanırlar. Bu beceriler daha sonra okuma ve yazma becerilerinin temellerini oluşturur. Yapboz parçalarını bir araya getirme aktivitesi çocukların ince kas becerilerini ve el-göz koordinasyonlarını da destekleyicidir. Her ne kadar yapboz aktivitesi, görsel ve motor becerilerine dayalı bir aktivite gibi görünse de, çocukların bir bütün haline gelen yapbozdaki resim üzerine yaşıtları veya yetişkinlerle konuşmanın, sözcük dağarcığı, akıcı dil ve kavram bilgisinin de gelişmesine katkıda bulunduğu bilinmektedir” şeklinde konuştu.

Hangi Yaşta, Ne Tür Yapboz Almalı?

Kaç parçalı yapboz alınması gerektiğinin çocuğun gelişimsel hızı ve özelliklerine bağlı olduğunu söyleyen Uzman Psikolog Bengi Keskin Or, normal gelişim gösteren çocuklar için şu tabloyu referans almayı öneriyor:

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Koç Üniversitesi Yayınları’ndan yeni kitap
» Kitap yazdınız.. Peki ya sonrası?
» Sifon: Su Tesisatçısı Uygarlığı Nasıl Kurtardı
» Kitap okumayı çocuklar için zevke dönüştürmenin 7 yolu
» “Çocuklarınızı Siber Zorbalık ve Bilişim Suçlarından uzak tutun”
» Darüşşafaka Çatı Konuşmaları Başlıyor
» En hayırlı kahvaltı
» Ünlüler, Sezen Aksu Şarkıları’nı Toplum Gönüllüsü gençler için söyledi!
» Antarktika’da bir Gaziantepli bilim insanı Burcu Özsoy
» GKV’de Cambrıdge Sertifika Coşkusu
» Ömür Sabuncuoğlu’ndan ‘Onlar’ın Öyküsü’
» Okul olgunluğu testle anlaşılabiliyor
» Avusturya LiselilerTtopluluğu 25. Yılını kutluyor
» Anneler “hayal edilen eğitim”; babalar, “iş bulabilecekleri eğitim”
» Erol Bilecik: “Nitelikli eğitime erişim her çocuğun hakkı ve geleceğimizin güvencesidir.”
» Okullardaki akran zorbalığı siber zorbalığa dönüşüyor
» Küy’den yeni kitap
» Yeni eğitim yılında çözüm bekleyen sorunlar
» TEGV’li Çocuklar 21. Yüzyılın becerilerini kazanacak
» Anadolu’nun Eğitim Çınarı Gaziantep Kolej Vakfı 55.Yaşında
» Nurten Sancak’tan “İlişkinin Dili Gizlidir”
» Çocuklarınıza okul öncesinde kitap okuma alışkanlığı kazandıracak 9 ipucu
» Okula isteksiz giden çocuğa nasıl yaklaşılmalı?
» Okul değişikliği çocuğu nasıl etkiliyor?
» Okulda ilk gün sürprizi