Çocuklarda diş eti şişlikleri neden olur?

20 Kasım 2018 Salı 15:00
12
14
16
18

“Çocuklarda diş eti şişmesi, her zaman için masum olmayabilir. Bu şişmeler, farklı hastalıkların belirtisi olarak kendini gösterebilir” diyen İstanbul Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Mecidiyeköy Pedodonti Bölümü’nden Dr. Hilal Sillelioğlu, ebeveynleri uyardı.

Çocuklarda diş eti hastalıklarına çok sık rastlanılma­dığı ve görülme sıklığının çocukluktan erişkin döneme doğru arttığı bilinmektedir. Çocuklarda diş eti sağlığını etkileyen faktörler; ağız hijyeninin kötü olması, çürük, yetersiz beslenme, sistemik çocukluk hastalıkları, vitamin eksikliği, hormonal bozukluklar ve kronik sistemik hastalıklar olarak sıralanabilir. Çocukluk döneminde ağız bakımına dikkat edilmesi, siste­mik hastalıklar sırasında ağız içi tedavilerinin ihmal edilmeden yapılması, problemleri önlemek bakımından önemlidir.

Dişe Eti Şişliğinin Temel Sebebi Kötü Ağız Bakımı ve Kötü Beslenme!

İlk süt dişleri 6. ayda çıkmaya başlar ve bu süreçte diş etinde yer alan yumuşak dokularda sıvı birikmesi sonucunda diş eti şişmesi ortaya çıkar. Bu sorun genel olarak, çoğu çocukta görülür. Çocuklarda dişlerin sürme döneminde diş eti şişmesi en çok süt dişlerinde olur. Diş eti şişmesi ağrılı ve acılı bir süreç olduğu için, uyku ve yeme problemlerine sebep olur. Diş eti şişmesi her zaman için masum olmayabilir, farklı hastalıkların bir belirtisi olarak kendini gösterebilir. Diş eti şişliğinin temel sebebi, genel olarak kötü ve sağlıksız bir şekilde beslenmedir. Sağlıksız besinlerin çok tüketilmesi ve sonrasında dişlerin herhangi bir şekilde temizlenmemesi sonucunda çocuklarda diş eti şişmesi meydana gelir. Özellikle çocukların, küçük yaşlardan itibaren severek tükettiği asitli içecekler ve şekerli yiyecekler, diş çürüğü yanında diş etinin zarar görmesine, sağlıklı ve güçlü yapısının zayıflamasına sebep olur. Diş eti iltihabı, şişlik veya ağrı şeklinde ortaya çıkar. Çocuklarda diş eti sağlığı için dengeli ve sağlıklı beslenme çok önemlidir Özellikle C vitamini eksikliği ciddi diş eti sorunlarına sebep olabilmektedir. Diş eti şişmesinin ortaya çıkmasının diğer bir sebebi de, ağızda yer alan bakteri ve virüslerin çoğalmasıdır. Bunun en büyük nedeni ise, çocukların özellikle kreşe başladığı süreçte ellerini sürekli ağzına götürmeleridir. Elleriyle birçok farklı ve kirli yüzeye dokunduktan sonra, ellerini ağızlarına götürdüklerinde tüm mikroplar diş etine bulaşır. Bu durum da ilerleyen zamanlarda diş eti şişmesi olarak ortaya çıkar.

Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir!

Çocuklarda meydana gelen diş eti şişmesi bazen ciddi hastalıkların bir belirtisi olarak görülür. Örneğin, önemli kan hastalıklarının belirtileri arasında diş eti kanaması ve şişliği yer alır. Yine bazı ilaçların kullanımı diş eti şişmelerine neden olabilir. Çocuğun buluğ çağına girdiğinde vücudunda ortaya çıkan hormonal değişiklikler dahi bölgesel diş eti büyümelerine sebep olabilir. Diş eti kızarıklığı ve/veya şişliği fark edildiğinde, çocuk mutlaka bir pedodonti uzmanına götürülmelidir. Gerekli ağız ve diş tedavileri yapıldıktan sonra tablo mutlaka takip edilmeli ve şikayetlerin devam etmesi halinde aile, sistemik bir hastalığın varlığını araştırmak için bir pediatri doktoruna başvurulmalıdır.

“Süt Dişleri Sürmeye Başladığında Çocuklarda Diş Temizliğine Başlanmalı”

Günümüzde aileler diş temizliğinin, çocuklar okul çağına gelinceye kadar veya kendi dişini fırçalayacak kadar büyüdüğü zaman yapılması gerektiğini düşünmektedir. Bu nedenle çocukların diş eti bakımı, genelde ihmal edilmekte ve gerektiği kadar önemsenmemektedir. Çocukların süt dişleri sürmeye başladığında ağız ve diş temizliğine de başlanmalıdır, ebeveyn tarafından yapılacak bu temizlik işlemi için diş fırçaları, parmak fırçaları, diş temizleme mendilleri ve 0-3 yaş arasında güvenle kullanılabilecek bitkisel diş macunları mevcuttur. Çocukların 3 yaş civarında kendilerinin dişlerini fırçalamasına izin verilerek ağız bakımına ve diş temizliğine alıştırılması gerekir. Ancak 6-7 yaş civarına kadar çocuğun kendisinin fırçalamasının yeterli temizlemeyi sağladığı yanılgısına düşmemek gerekir. Ağız ve diş temizliğinin mutlaka ebeveyn sorumluluğunda olduğu unutulmamalıdır. Çocuklar ancak, ayakkabı bağcıklarını bağlamak gibi yeterli el becerisine sahip olduktan sonra diş fırçalamayı etkili yapabilmeye başladıkları göz önünde bulundurulmalıdır.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Dilara Koçak’tan İyi yaşam günlüğü
» Bebeğinizdeki ani değişimlerin nedeni ’büyüme atağı’ olabilir
» Cildiniz kışın sert etkilerini yumuşacık atlatsın!
» Kaşıntı, kanserin habercisi olabilir
» Öğün atlamak, sonraki öğünde daha çok yemeyi tetikliyor!
» Adet düzensizliğine yol açan hastalıklara dikkat!
» Zayıflama cerrahisi sonrası estetik kaçınılmaz mı?
» Antibiyotik ne zaman, ne kadar kullanılmalı?
» Zehir olmasın şifa olsun
» Griple ilgili doğru bilinen 11 yanlış
» Bu diş telleri üflemeli müzik aletlerini çalmayı engellemiyor!
» 1060 Umut Elçisi İstanbul Maratonu’nda KAÇUV İçin umuda koştu
» En sık görülen 9 cilt sorununa modern çözümler
» Diş eti problemleri bebeği etkiliyor
» Doğadan gelen yardım
» Sakın ovalamayın
» “AIDS ile mücadelenin en etkili yolu, korunma önlemlerini uygulamaktır.”
» Çocukları bekleyen tehlike: miyopi
» Kış hastalıklarından korunmanın ipuçları
» Soğuk havalarda hastalıklara kalkan beslenme önerileri
» Astımda erken teşhis önemli
» Olumsuz ebeveyn tutumları çocuklarda psikolojik sorunlara neden oluyor!
» Benim normalim diye bir şey yok! Tansiyonun normali 12-8’dir!
» Diş tedavisi engel tanımıyor!
» Tohum Otizm Vakfı Kırıkkale’de eğitim atölyeleri düzenledi