Çocuklar için tatil önerileri

23 Ocak 2018 Salı 13:00
12
14
16
18

Tatili verimli, etkili ve aynı zamanda eğlenceli ve dinlenmeye izin zamanında ayırarak geçirmek için neler yapmalıyız? Bu dönemde çocuklar için öneriler yapabilir miydiniz?

Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, '' Dönem boyunca çocuklar çalıştı, koşturdu, yoruldu. Rutin okul telaşı, derslerin ve sınavların yerini, rahatlamaya, uyku ve dinlenmeye bıraktı. Tatil çocukları için tamamen esneklik ve sorumluluktan uzak bir anlam ifade ettiğinde etkili ve verimli olmaz. Ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte planları çocukların sorumluluk bilinci geliştirmelerine yardımcı olur. Çocuklar için planlama yapmak, programı oluşturmak ve bu planın işleyişini takip etmek, çocuklarda izleniyorum düşüncesiyle birlikte güven hissi yaratacaktır '' dedi.

Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, '' Tatili okul döneminde yeterince zaman bulunamadığı için bir düşünce için düşünülürse çok çok şeyi gerçekleştirmek mümkün olabilir. Yeni bir dil öğrenme, farklı coğrafyaları keşfetme, farklı kültürleri tanıma, sanat çalışmaları, spor kampları, uzakta olan akrabaları ziyaret etme vs çocuklar gözlemleyerek, deneyimleyerek, farkındalıkla pek çok şeyi öğrenebilirler. Onun bir etkinlik çocukların gelişimi, büyümeleri ve farkındalıklarının artması için katkı sağlar '' açıklamasını yaptı.

Tatil için planlama yapılması, çocuğun sosyal, bilişsel, gelişimine katkıda bulunmak tüm etkinlikler dengeli ve düzenli bir şekilde yapılırsa daha fazla geçer. Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, '' Tüm günlerde kitap okumak ya da bilgisayar başında kalmak yerine belirli belli bölümlere ayırarak etkinlikleri planlamak daha uygundur. Çocuğun sevdiği etkinlikleri göz önünde bulundurarak hem kitap okuma, ders çalışma, hem fiziksel etkinlikler, spor yapma, hem gözlem ve keşfetmeyi kolaylaştırmak, sanatsal etkinlikler vs düzenlenebilir '' dedi.

Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, '' Sosyalleşmeleri için yaşıtlarıyla bir oyun oynamak istersiniz. Kültürel etkinlik olarak çocuklar için sinema ya da çocuk oyunları sıralı. Çocuklarla birlikte yapılacak akraba ziyaretleri, bir arada olma, ait olma, ilişki gerçekleştirmek kazanmalarına katkı sağlar '' dedi.

Tatil süresince fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak dinlenmek ve yenilenmek; yeni okul dönemine daha enerjik ve zinde başlamak için gerekli.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Fulya Zenginer çocuklarla eğlendi
» Foça’da ‘‘Çocuklar için Çizgi Film Atölyesi’’
» 32 Muhteşem Kadın, Farklı Mutfaklar, Farklı Hayatlar!
» 6 Bine Yakın Ar-Ge firmasında staj imkânı
» Müge Boz Hadi’nin sunucusu oldu !
» Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları
» Sema Pekdaş’tan eğitimli babalara sertifika
» İstanbul’da Caro Emerald rüzgârı esecek
» TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
» Bunun adı "İzmir mucizesi"
» Turuncu Salyangoz Büyük Ödülü Seferihisar’ın
» En "taze" mezunlar
» Cappadox Çağdaş Sanat Programı sanatseverlerden tam not aldı
» Baba Kızın Muhteşem Düeti
» Kizlar Soruyor anketi: İlker Kaleli ve Burçin Terzioğlu mürüvveti beklenen çift seçildi.
» Karşıyaka’da ‘Köy’ Bereketi
» Zülal Altın Avrupa Şampiyonası yolcusu
» Zirvede İzmir vardı
» Toprağı korumak, yaşamı kazanmaktır
» Tarihi semtte çamaşır ipleri arasında sıra dışı gösteri
» Twitter’dan futbolcu kadınlara yepyeni bir emoji
» Workinton OneCoworking oluşumuna dahil oldu
» Burçin Terzioğlu The Protector’un oyuncu kadrosuna dahil oldu!
» Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, İspanya’nın Bilbao Kenti’nde Türkiye’yi temsil etti
» “Objects of Şişhane” isimli sergisi açıldı