Çocuklar için tatil önerileri

23 Ocak 2018 Salı 13:00
12
14
16
18

Tatili verimli, etkili ve aynı zamanda eğlenceli ve dinlenmeye izin zamanında ayırarak geçirmek için neler yapmalıyız? Bu dönemde çocuklar için öneriler yapabilir miydiniz?

Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, '' Dönem boyunca çocuklar çalıştı, koşturdu, yoruldu. Rutin okul telaşı, derslerin ve sınavların yerini, rahatlamaya, uyku ve dinlenmeye bıraktı. Tatil çocukları için tamamen esneklik ve sorumluluktan uzak bir anlam ifade ettiğinde etkili ve verimli olmaz. Ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte planları çocukların sorumluluk bilinci geliştirmelerine yardımcı olur. Çocuklar için planlama yapmak, programı oluşturmak ve bu planın işleyişini takip etmek, çocuklarda izleniyorum düşüncesiyle birlikte güven hissi yaratacaktır '' dedi.

Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, '' Tatili okul döneminde yeterince zaman bulunamadığı için bir düşünce için düşünülürse çok çok şeyi gerçekleştirmek mümkün olabilir. Yeni bir dil öğrenme, farklı coğrafyaları keşfetme, farklı kültürleri tanıma, sanat çalışmaları, spor kampları, uzakta olan akrabaları ziyaret etme vs çocuklar gözlemleyerek, deneyimleyerek, farkındalıkla pek çok şeyi öğrenebilirler. Onun bir etkinlik çocukların gelişimi, büyümeleri ve farkındalıklarının artması için katkı sağlar '' açıklamasını yaptı.

Tatil için planlama yapılması, çocuğun sosyal, bilişsel, gelişimine katkıda bulunmak tüm etkinlikler dengeli ve düzenli bir şekilde yapılırsa daha fazla geçer. Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, '' Tüm günlerde kitap okumak ya da bilgisayar başında kalmak yerine belirli belli bölümlere ayırarak etkinlikleri planlamak daha uygundur. Çocuğun sevdiği etkinlikleri göz önünde bulundurarak hem kitap okuma, ders çalışma, hem fiziksel etkinlikler, spor yapma, hem gözlem ve keşfetmeyi kolaylaştırmak, sanatsal etkinlikler vs düzenlenebilir '' dedi.

Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, '' Sosyalleşmeleri için yaşıtlarıyla bir oyun oynamak istersiniz. Kültürel etkinlik olarak çocuklar için sinema ya da çocuk oyunları sıralı. Çocuklarla birlikte yapılacak akraba ziyaretleri, bir arada olma, ait olma, ilişki gerçekleştirmek kazanmalarına katkı sağlar '' dedi.

Tatil süresince fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak dinlenmek ve yenilenmek; yeni okul dönemine daha enerjik ve zinde başlamak için gerekli.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Özgecan Kadınlar Basketbol turnuvası başladı
» Diyabetli çocuklar sporla engelleri aştı farkındalık için ünlülerle basketbol oynadı
» Körfez Festivali’nde ödül gecesi
» Yayaların günü
» Çinlilerin midesine yolculuk
» Hem kendiniz hem de çocuklarınız için “İyi Bakteriler”in önemini biliyor musunuz?
» Cam kumbaralar Mersin’de
» AKUT Spor Kulübü Sporcusu Birgül Erken Türkiye 2.si oldu
» Bursa inciri Uzakdoğu pazarında
» Mor menekşeler
» İşte benim Zeki Müren
» Yasemin Şefik ile İki Koltuk’ta Özge Ulusoy yeni aşkını anlattı!
» Hayko Cepkin, Lipton Migros işbirliği ve TOG desteği ile "Rengarenk Okullar" projesi çocukların hayatını renklendiriyor
» Biz Evde Yokuz: "Yeni Yerler Görmekten Büyük Keyif Alıyoruz"
» Gaziantep’in Uluslararası Festivali’ne “Çok Güzel” Destek
» Emlağın En’leri Ödüllerini kazananlar belli oldu
» 13. Contemporary Istanbul, ön izlemede 11 bin 500’ünüzerinde davetliyi ağırladı
» Yerli ve organik ürünlerle güzelleştiren şovlar CNR’de başladı
» Gayrimenkul satış ve kiralamalarındaki döviz yasağında belirsizlik sürüyor
» Tatil sezonu bitti işyeri ihtiyaçları ikiye katlandı
» Şişli Belediyesi ve GÖRSAV ustaları ağırlıyor
» Mor Sertifika Avrupa Eğitim Araştırmaları Konferansı’nda tanıtıldı
» “Kalp Olmak Ne Ola?” Sergisi açıldı
» Okullar açıldı, konut kiraları yükseldi
» Çağdaş İstanbul Vakfı, ‘CIF Dialogues’ konferanslarını ‘Duyarlılıklar’ teması ile gerçekleştirdi