Çocuklar için tatil önerileri

23 Ocak 2018 Salı 13:00
12
14
16
18

Tatili verimli, etkili ve aynı zamanda eğlenceli ve dinlenmeye izin zamanında ayırarak geçirmek için neler yapmalıyız? Bu dönemde çocuklar için öneriler yapabilir miydiniz?

Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, '' Dönem boyunca çocuklar çalıştı, koşturdu, yoruldu. Rutin okul telaşı, derslerin ve sınavların yerini, rahatlamaya, uyku ve dinlenmeye bıraktı. Tatil çocukları için tamamen esneklik ve sorumluluktan uzak bir anlam ifade ettiğinde etkili ve verimli olmaz. Ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte planları çocukların sorumluluk bilinci geliştirmelerine yardımcı olur. Çocuklar için planlama yapmak, programı oluşturmak ve bu planın işleyişini takip etmek, çocuklarda izleniyorum düşüncesiyle birlikte güven hissi yaratacaktır '' dedi.

Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, '' Tatili okul döneminde yeterince zaman bulunamadığı için bir düşünce için düşünülürse çok çok şeyi gerçekleştirmek mümkün olabilir. Yeni bir dil öğrenme, farklı coğrafyaları keşfetme, farklı kültürleri tanıma, sanat çalışmaları, spor kampları, uzakta olan akrabaları ziyaret etme vs çocuklar gözlemleyerek, deneyimleyerek, farkındalıkla pek çok şeyi öğrenebilirler. Onun bir etkinlik çocukların gelişimi, büyümeleri ve farkındalıklarının artması için katkı sağlar '' açıklamasını yaptı.

Tatil için planlama yapılması, çocuğun sosyal, bilişsel, gelişimine katkıda bulunmak tüm etkinlikler dengeli ve düzenli bir şekilde yapılırsa daha fazla geçer. Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, '' Tüm günlerde kitap okumak ya da bilgisayar başında kalmak yerine belirli belli bölümlere ayırarak etkinlikleri planlamak daha uygundur. Çocuğun sevdiği etkinlikleri göz önünde bulundurarak hem kitap okuma, ders çalışma, hem fiziksel etkinlikler, spor yapma, hem gözlem ve keşfetmeyi kolaylaştırmak, sanatsal etkinlikler vs düzenlenebilir '' dedi.

Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, '' Sosyalleşmeleri için yaşıtlarıyla bir oyun oynamak istersiniz. Kültürel etkinlik olarak çocuklar için sinema ya da çocuk oyunları sıralı. Çocuklarla birlikte yapılacak akraba ziyaretleri, bir arada olma, ait olma, ilişki gerçekleştirmek kazanmalarına katkı sağlar '' dedi.

Tatil süresince fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak dinlenmek ve yenilenmek; yeni okul dönemine daha enerjik ve zinde başlamak için gerekli.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» KAGİDER: İyi işler Tedarik zincirlerinde yer alan kadın girişimcilerin güçlendirilmesi
» Mercedes-Benz Türk, Mersin’deki yıldız kızlarıyla buluştu
» Datça Badem çiceği festivali
» Salon’da Bu Hafta: Evren Uysal, Martin Kohlstedt ve Taksim Trio
» Sosyal medya fenomenleri INFLOW Katar Summit’te buluşuyor
» Çin yeni yılı ve bahar bayramı başladı
» Ünlü Astroloji Uzmanı Hande Kazanova "hangi evin alınacağını burçlar karar veriyor
» Tarihe sponsor
» AKUT ve Halk Merkezleri el ele
» ‘Her şey çocuklar için’
» Yeşilçam’ın "Altın Çocuğu" Göksel Arsoy sevenleriyle D&R’da imza gününde buluştu
» Erciyes’te sıradışı kostümler yarıştı
» Mattel, yeni markası Enchantimals’ın büyülü dünyasını, özel bir etkinlikle tanıttı
» Öykü Günleri 16. kez ‘merhaba’ dedi
» Mardin’de sanat her yerde
» Aşkım Kapışmak’tan yeni kitab "Kimim Ben"
» Dr. Ebru Nurluoğlu’ndan "Denemeyi Deniyorum"
» Rolls-Royce’un Yeni Suv Aracının adı ’’Cullinan’’
» SSM, “Kavalalı Mehmed Ali Paşa Ailesi’nin izleri Atlı Köşk’te” sergisine ev sahipliği yapıyor...
» Türkiye’nin en çekici işverenleri araştırması 2018 başladı
» Isabel Allende’den renklenecek bir hikâye!
» Türker İnanoğlu’nun “Afişlerle Türk Sineması” kitabının lansmanı Yeşilçam’ın yıldızlarını D&R’da buluşturdu
» Y kuşağı gençleri aşkı keşfetti
» Urla’nın Yelken sporcuları başarıya doymuyor
» Sultanlar zorlanmadı