Clariant Glucotain®: Eko-güzelliğin geleceği

22 Mart 2018 Perşembe 17:00
12
14
16
18

Şekerden elde edilen Clariant GlucoTain® ürünleri, temizleme ve köpürme özelliklerinden ödün vermeden daha yumuşak ve çevre açısından sürdürülebilir temizlik sağlıyor

İyi köpüren ve iyi temizleyen bir şampuan üretmenin temelinde yenilikçi kimya anlayışı yatıyor

Özel kimyasallarda dünya lideri Clariant, Türkiye'de saç ve cilt bakım ürünlerinde yaygın kullanılan yüzey aktif maddelere, yenilikçi ve doğaya dost bir alternatif geliştirdi.

T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Kimya Ürünleri ve Özel İhracat Daire Başkanlığı tarafından yayımlanan 2016 Kozmetik Sektörü Raporu'na göre, Türkiye'deki ekonomik gelişmelerin ışığında kozmetik ve kişisel bakım ürünleri pazarı yılda ortalama %10 büyüme kaydediyor. Doğal kozmetikler ve kişisel bakım ürünlerinin pazardaki payı ise %5 ile dünya ortalamasına yakın.

Clariant Türkiye ve Yakın Doğu Endüstriyel ve Tüketici Özel Ürünleri  (ICS) Satış Müdürü Hilal Durgun Çınar, "Eko-güzellik, her ne kadar Türkiye'de son 10 yılda çok ilerlediyse de hala ciddi büyüme potansiyeline sahip. Zincir kozmetik mağazalarının artışıyla birlikte Türkiye'de tüketiciler yeni kozmetik markalarıyla da tanıştı. Bu durum, doğal ürünlere yönelik talebi de beraberinde getirdi." diyor.

Daha Yumuşak, Daha Sürdürülebilir

Şampuanların yoğun köpüğünü ve saçı tertemiz yapma özelliğini sağlayan maddelere yüzey aktifler denir. Deterjandan duş jeline kadar tüm ürünlerde bulunan bu temizleme maddeleri, kir ve yağın ciltten ve saçtan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Ancak çevreye dost ve toksik maddeler içermeyen güzellik ürünlerine yönelik talep arttıkça, kişisel bakım sektörü de doğal maddelerden yüzey aktifler geliştirmeye odaklandı. Clariant tarafından yakın zamanda geliştirilen bir alternatif de, GlucoTain® adlı yüzey aktif serisi. Şekerden elde edilen GlucoTain® ürünleri, temizleme ve köpürme özelliklerinden ödün vermeden daha yumuşak ve çevre açısından sürdürülebilir temizlik sağlıyor.

Clariant Global Uygulama Geliştirme Stratejik İnovasyon Proje Yöneticisi Peter Klug, "Şeker bazlı bu yüzey aktif maddeler, sektörde ilk defa mükemmel temizleme gücünü, yoğun besleyicilik özelliğiyle bir araya getiriyor. Son derece etkili olmanın yanı sıra, yenilenebilir hammaddelerden üretilmeleri de önemli bir etken" şeklinde konuştu.

Yüzey Aktif Maddelere Bilimsel Bakış

Suyun yüzey geriliminin yüksek olması, yağ ve kire tutunma özelliğini azaltarak tek başına yeterli temizlik sağlayamamasına yol açar. Bu olguyu cama vuran yağmur damlalarında da görmek mümkündür: Su molekülleri yüzeye yayılmak yerine birbirine tutunarak damlalar oluşturur. Yüzey aktifler burada devreye giriyor. Suyun yüzey gerilimini düşürerek daha kolay dağılmasını, boşluklara ve aralıklara sızmasını sağlıyor.

Yüzey aktiflerin molekül yapısı da kir ve yağa tutunmalarını kolaylaştırıyor. Tüm yüzey aktiflerin bir ucu uzun ve hidrofob (suyu iten) özellikte iken, diğer ucu hidrofildir (suyu çeker). Hidrofob uç kir ve yağa tutunup saç derisinden ve saç telinden kaldırırken, hidrofil ucu ise suya karışmasını sağlıyor. Durulama sırasında su molekülleri yüzey aktifin hidrofil ucuna tutunarak kir ve yağı uzaklaştırıyor.

Doğala Dönüş

Temizleme maddelerinin vazgeçilmezi olan yüzey aktifler, geçmişte yenilenemez petrol ürünleri ve sülfatlardan üretiliyordu; bunlar da vücut kimyasına sert geliyordu. Tüketiciler doğal ve çevreyle dost şampuanlara yönelmeye başladıysa da, bu ürünlerin diğerleri kadar iyi köpürmediği ve temizlemediği yaygın bir şikayetti. İyi köpüren ve iyi temizleyen bir şampuan üretmenin temelinde yenilikçi kimya anlayışı yatıyor.

Bugüne kadar en yaygın kullanılan şeker bazlı yüzey aktif maddeler, alkil poliglukosidlerdi. Yeni nesil GlucoTain® ürünler ise N-metil glukamidler adı verilen yeni bir yüzey aktif sınıfı oluşturuyor. Doğal maddelerden elde edilen bu yüzey aktifin geliştirilmesi sırasında ağırlıkla ürünün kıvam kazanmasını, yoğun köpük oluşturmasını, uygulamadan sonra saçın ve cildin nemlenip beslenmesini sağlayan alkil grubunun (karbon atomlarından oluşan bir zincir) uzatılması üzerine odaklandı.

Önceki ürünlere kıyasla daha uzun zincirli versiyonları da bulunan GlucoTain® ürünleri, bu şekilde daha fazla kıvam sağlıyor, daha iyi köpürüyor ve cilde ferahlık, tazelik hissi veriyor. Ayrıca geride kalıntı bırakmıyor ve formüle kötü koku da vermiyor.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Kusursuzluk bacaklar
» Kollarda sarkma ve selülit mi? Çözüm basit!
» Tatil sonrası cildinizi bakıma alın!
» Güneş koruyucuları cilt tipine göre seçilmeli
» Selülitleri yok eden doğal kür tarifi
» Tatile pürüzsüz bir ciltle çıkmak isteyenlere öneriler
» Yaz gelinlerine bakım önerileri
» Dudak üstü ve yüz tüylerinizi alırken cildinize zarar verebilirsiniz!
» Kendi kirpiğini kendisi üretti
» 4 adımda cildinizi düğüne hazırlayın
» Yazın estetik olmaz demeyin
» Kırışıklığınız az güneşiniz bol olsun
» Türk kadını ‘3 Boyutlu Vücut Şekillendirme ve Vaser Lipo’yu sevdi…
» Üç nesil bir arada gülüşünüzü yeniden tasarlatın
» Göz Altı Yaşlanmasının 7 Nedeni
» Dr. Zülal Palazlı ve Dr. Nesrin Sönmez Düğünde mutlu görünmenin sırlarını veriyorlar
» Hücrelerinizin baharını yakalayın
» Parfüme dair doğru bildiğimiz yanlışlar…
» Hairist 2018 Yılın Kuaförü Yarışması’nda muhteşem final
» Yazın göğsünüzü gere gere dolaşın!
» Makyaj Temizlemenin Puf Noktası O!
» Estetik Cerrah Alpaslan TOPÇU’dan 2018 estetik trendleri
» Yeni Güzellik Silahınız “CooLifting”
» BeautyEurasia fuarı birbirinden farklı oturum ve panellerle sektöre yön verecek
» Yüz güzelliği kadınları daha sıkı bir cilde ve genç bir görünüme kavuşturuyor