Çinli Öğretmenler İçin öğretmenler günü düzenlendi

29 Kasım 2017 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

Türk Çin Kültür Derneği tarafından her yıl düzenlenen öğretmenler günü kutlaması bu yılda dernek merkezinde düzenlendi. Kutlamaya Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Sayın Chen Su ve beraberindeki heyet ile İstanbul Üniversitesi Çin dili ve edebiyatı bölüm başkanı Eyüp Sarıtaş, Okan Ünviersitesi Çince mütercim tercümanlık bölüm Başkanı Song Chunju ve Öğretim Üyesi Serpil Meltem Arslan, Okan Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Direktörü Liu Qiang, Doğuş Üniversitesi Çince Öğretim Üyesi Linlin Biçer, Özyeğin Üniversitesi öğretim üyesi Lale Güner, Heybeliada Anadolu Lisesi Çince öğretmeni Duygu Ersoy, İsmek Çince öğretmeni Ma Xiao Yuan ve Lotus Eğitim Kurumları’nın Çince öğretmenleri ve bir çok Çinli öğretmen katıldı.

Çinlilerin ebruya ilgisi büyük oldu;
Programdan önce misafirler Çin ve Türk kültürünün tanıtıldığı masalarda bilgiler aldılar. Bu bölümde Çin’in en önemli kültürel unsurları olan Kaligrafi, Go oyunu, xiang qi, Ma jiang, Çin çayı, Pekin operası, Kağıt kesme sanatı ile Türk kültüründen ebru sanatı tanıtıldı. Ebru sanatı Çinliler tarafından büyük ilgi gördü. Misafirler sanatları uygulama şansı da buldular. Programa katılan Çinli öğretmenlere de isimlerinin Türk kaligrafisi ile yazılı olduğu ebru tabloları hediye edildi.

Çin Konsolosluğu Programa Katıldı;
Programda Başkonsolos Yardımcısı Sayın Chen Su, derneğin düzenlediği etkinliklerden ve eğitimlerden övgü ile sözetti. Okan Üniversitesi Çince Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı Song Chunju ise Çince eğitimlerin gelişmesi konusunda gösterilen çabayı takdir ettiklerini belirtti. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Karslı ise konuşmasında öğretmenlerin insanlığa yol gösterici olduğuna ve onların ışığı sayesinde sevgi dilinin hakim olacağına olan ümidini dile getirdi. Derneğin Çin Konseyi Başkan Chen Yilei ise derneğin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Çin ve Türk Kültürü Kaynaşması;
Çinli öğrencilerin de Türkçe şarkılar söylediği programda birbirinden eğlenceli etkinliklerin yapıldığı programa ilgi yoğundu. Programda Türkiye Gençlik Vakfı’nın Bölge uzmanı yetiştirme programında Çince eğitimler alan öğrenciler de Çince sunum gerçekteştirdi. Çince eğitim veren İSMEK gibi bir çok kurum da programda etkinlik gerçekleştirdiler. Çeşitli yarışmalar, şarkılar ve video gösterimleri olan programda Kayseri Aslanı Çin İşi filminin başrol oyuncularından Nigar Kuddüs’te Çin halk danslarından örnekler gösterdiği programda daha önce hazırlanan Tosun Paşa filminin bir kısmına Çince dublaj izletildi. Programın kapanışında ise Tozlu Sahne Tiyatrosu’ndan Hacivat ve Karagöz oyunu Çinli misafirlere sergilendi. Türk ve Çin kültürünün karşılıklı olarak sergilendiği program davetliler tarafından büyük beğeni aldı.
Programın sunuculuğunu dernek gönüllülerimizden Burak Necati Acar ve Chen Wen Yi yaptılar. Programın hazırlanmasında 30’un üzerinde Çinli ve Türk dernek üyesi görev aldı. 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Darüşşafaka Çatı Konuşmaları Başlıyor
» En hayırlı kahvaltı
» Ünlüler, Sezen Aksu Şarkıları’nı Toplum Gönüllüsü gençler için söyledi!
» Antarktika’da bir Gaziantepli bilim insanı Burcu Özsoy
» GKV’de Cambrıdge Sertifika Coşkusu
» Ömür Sabuncuoğlu’ndan ‘Onlar’ın Öyküsü’
» Okul olgunluğu testle anlaşılabiliyor
» Avusturya LiselilerTtopluluğu 25. Yılını kutluyor
» Anneler “hayal edilen eğitim”; babalar, “iş bulabilecekleri eğitim”
» Erol Bilecik: “Nitelikli eğitime erişim her çocuğun hakkı ve geleceğimizin güvencesidir.”
» Okullardaki akran zorbalığı siber zorbalığa dönüşüyor
» Küy’den yeni kitap
» Yeni eğitim yılında çözüm bekleyen sorunlar
» TEGV’li Çocuklar 21. Yüzyılın becerilerini kazanacak
» Anadolu’nun Eğitim Çınarı Gaziantep Kolej Vakfı 55.Yaşında
» Nurten Sancak’tan “İlişkinin Dili Gizlidir”
» Çocuklarınıza okul öncesinde kitap okuma alışkanlığı kazandıracak 9 ipucu
» Okula isteksiz giden çocuğa nasıl yaklaşılmalı?
» Okul değişikliği çocuğu nasıl etkiliyor?
» Okulda ilk gün sürprizi
» Koç Üniversitesi’nden yeni kitap
» Düzen ne kadar hızlı değişirse uyum o kadar kolaylaşıyor
» Okul fobisi varsa yargılamayın!
» Bir damla deniz
» Çocuklar okula gitmeden mutlaka kahvaltı yapmalı