Çinli Öğretmenler İçin öğretmenler günü düzenlendi

29 Kasım 2017 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

Türk Çin Kültür Derneği tarafından her yıl düzenlenen öğretmenler günü kutlaması bu yılda dernek merkezinde düzenlendi. Kutlamaya Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Sayın Chen Su ve beraberindeki heyet ile İstanbul Üniversitesi Çin dili ve edebiyatı bölüm başkanı Eyüp Sarıtaş, Okan Ünviersitesi Çince mütercim tercümanlık bölüm Başkanı Song Chunju ve Öğretim Üyesi Serpil Meltem Arslan, Okan Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Direktörü Liu Qiang, Doğuş Üniversitesi Çince Öğretim Üyesi Linlin Biçer, Özyeğin Üniversitesi öğretim üyesi Lale Güner, Heybeliada Anadolu Lisesi Çince öğretmeni Duygu Ersoy, İsmek Çince öğretmeni Ma Xiao Yuan ve Lotus Eğitim Kurumları’nın Çince öğretmenleri ve bir çok Çinli öğretmen katıldı.

Çinlilerin ebruya ilgisi büyük oldu;
Programdan önce misafirler Çin ve Türk kültürünün tanıtıldığı masalarda bilgiler aldılar. Bu bölümde Çin’in en önemli kültürel unsurları olan Kaligrafi, Go oyunu, xiang qi, Ma jiang, Çin çayı, Pekin operası, Kağıt kesme sanatı ile Türk kültüründen ebru sanatı tanıtıldı. Ebru sanatı Çinliler tarafından büyük ilgi gördü. Misafirler sanatları uygulama şansı da buldular. Programa katılan Çinli öğretmenlere de isimlerinin Türk kaligrafisi ile yazılı olduğu ebru tabloları hediye edildi.

Çin Konsolosluğu Programa Katıldı;
Programda Başkonsolos Yardımcısı Sayın Chen Su, derneğin düzenlediği etkinliklerden ve eğitimlerden övgü ile sözetti. Okan Üniversitesi Çince Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı Song Chunju ise Çince eğitimlerin gelişmesi konusunda gösterilen çabayı takdir ettiklerini belirtti. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Karslı ise konuşmasında öğretmenlerin insanlığa yol gösterici olduğuna ve onların ışığı sayesinde sevgi dilinin hakim olacağına olan ümidini dile getirdi. Derneğin Çin Konseyi Başkan Chen Yilei ise derneğin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Çin ve Türk Kültürü Kaynaşması;
Çinli öğrencilerin de Türkçe şarkılar söylediği programda birbirinden eğlenceli etkinliklerin yapıldığı programa ilgi yoğundu. Programda Türkiye Gençlik Vakfı’nın Bölge uzmanı yetiştirme programında Çince eğitimler alan öğrenciler de Çince sunum gerçekteştirdi. Çince eğitim veren İSMEK gibi bir çok kurum da programda etkinlik gerçekleştirdiler. Çeşitli yarışmalar, şarkılar ve video gösterimleri olan programda Kayseri Aslanı Çin İşi filminin başrol oyuncularından Nigar Kuddüs’te Çin halk danslarından örnekler gösterdiği programda daha önce hazırlanan Tosun Paşa filminin bir kısmına Çince dublaj izletildi. Programın kapanışında ise Tozlu Sahne Tiyatrosu’ndan Hacivat ve Karagöz oyunu Çinli misafirlere sergilendi. Türk ve Çin kültürünün karşılıklı olarak sergilendiği program davetliler tarafından büyük beğeni aldı.
Programın sunuculuğunu dernek gönüllülerimizden Burak Necati Acar ve Chen Wen Yi yaptılar. Programın hazırlanmasında 30’un üzerinde Çinli ve Türk dernek üyesi görev aldı. 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» "Meslek Liselerinde STEM Eğitimi ve Sanayi 4.0 Farkındalığının Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü" imzalandı
» Çocukların dil becerisini geliştirmek için birlikte okumak şart!
» Robert birincisi Nazlı Uğur Köylüoğlu Stanford’a gidiyor
» Dedem nerede?
» TEGV’de yaz etkinlikleri başlıyor!
» Yaz tatilinde kitap okuma keyfi
» Işık Spor Sanat Tasarım Akademisi’nden, Yaz Okulu
» Genç Muhendislerin Bitirme Projeleri Poster Sergisi’
» Karneler alındı, online oyunlara daha fazla dikkat etme zamanı
» Okan Koleji’nden Çince yaz kampı
» Tatil heyecanı
» Yaz tatilinde çocukları ekrandan uzaklaştırmak için yapılması gerekenler
» TEGV için koştu, 5500 çocuk için ipi göğüsledi!
» Çocukların zekası yapbozla gelişiyor
» Koç Üniversitesi’nden yeni kitap
» Türkiye en çok yazın kitap okuyor, en çok tercih edilen tür ise roman
» Nice Cemre’ler için bayram bağışlarınız Darüşşafaka’ya
» Koç Üniversiteasi’nden yeni bir kitap
» TEGV’li anneler sertifikalarını aldı
» "Su Kaşifleri" projesi Su Festivali düzenlendi.
» Peynir Çiceği Derneği Gündoğan Çocuk Atölyesi açıldı
» Sarayköy Belediyesi’nin spor okullarında seçildiler, Denizli’yi temsil edecekler
» Koç Üniversitesi’nden yeni kitap
» Boğaziçi Üniversitesi Lise Öğrencilerini Berkeley’e götürüyor
» GKV’li Nurhan Karaca Resim Sergisi heyecanı