Çince meraklıları piknikte buluştu

20 Mayıs 2017 Cumartesi 02:00
12
14
16
18

Aylin Saraçoğlu

İstanbul’daki Çince öğrencileri, Türkçe öğrenen Çinli öğrenciler ve hocaları geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir piknikte bir araya geldiler.

Başta Çince olmak üzere Çin kültürüne duyulan ilginin sonucu olarak 2002 yılında kurulan Çin Kültür Merkezinin organize ettiği piknik, İstanbul’un en güzel yerlerinden Heybeliada Değirmenburnu Piknik Alanında yapıldı.

Çeşitli üniversite ve kurumlardan Çince meraklısı kişilerle Çinli öğretmen ve Türk Çin Kültür Derneği gönüllülerinin Heybeliada'da bir araya geldiği organizasyonda gün boyu eğlenceli etkinlikler yapıldı. Mangal, voleybol, tenis gibi etkinliklerinin yanı sıra Tai Chi, Jian Zi (Tüylü Top), Panda gösterisi gibi Çin etkinlikleri de yapıldı. Piknikte dil öğrenmenin en hızlı ve zevkli yollarından olan konuşma pratiği de bol bol yapılmış oldu.

Geniş sofralarda zeytinyağlı dolma, kısır, Mercimek köftesi, börek gibi Türk lezzetleri ile Çin mantısı, suşi gibi Çin yemeklerinin buluştuğu birer lezzet şöleni yaşandı.

Türk Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı Türkiye ile Çin arasında büyük bir hızla ivme kazanan işbirliklerinin de etkisiyle her yıl daha fazla Türk öğrencinin Çince öğrenmek istediğini bunun yanı sıra ülkemize çalışma, eğitim gibi çeşitli nedenlerden dolayı gelen Çinlilerin Türkçe öğrendiklerini belirtti.

Bu iki kültür arasında sağlam bir köprü işlevi görmekten dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Karslı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk Çin Kültür Merkezi; Çin Kültürü, Çin Turizmi, Çin’le ticaret, Çin Sporu, Çin Sanatları, Çin Mutfağı, Çin Tıbbı, Çin Çayı, Çin Oyunları gibi Çin ile ilgili neredeyse her konuda eğitim, seminer, turizm ve organizasyonlar düzenlemektedir. Çin Kültür Hizmetleri Çinliler için düzenlediği Türkçe kursları ile dilimizi Çinlilere öğretmekte ve sevdirmektedir. Çin’de ve Türkiye’de gerek yazılı gerek sözlü çeviriler yaparak işadamlarımızın riskini en aza indirmektedir.
Merkezimiz Turizm, Yayıncılık ve Çince Tercüme alanlarında faaliyet gösteren; Lotus Eğitim Kurumları, Ligarba Turizm, Cafe Lotus, Lotus Design gibi  kurumlar ile aynı grup içerisinde yer almaktadır.
Kurulduğu günden bu yana gerek Türkiye’de gerekse Çin’de yapmış olduğu kültür faaliyetleri ile Türk insanının Çin kültürünü daha iyi tanımasını, benimsemesini sağlamış; bu iki kültür arasında sağlam bir köprü kurmuştur.  Çin Kültür Hizmetleri konu Çin olduğunda her zaman bir başvuru kaynağı ve referans noktası olmuştur.” 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» En hesaplı hafta sonu kaçamakları için öneriler
» Conrad İstanbul Bosphorus’ta ‘Epique’ Bir Gece
» Eylül ayının tadı Datça’da çıkar
» Tatil dönüşü can sıkıntısında dünya üçüncüsüyüz!
» Bayramın ve Tatilin Tadı Crowne Plaza İstanbul
» Bodrum Resort & Residences’ta bayrama özel ‘4 kal 3 öde’ kampanyası
» 10 Günlük Bayram tatilinde uçak biletini ucuza getirme yolları
» Kurban Bayramı’nın tadını Mandarin Oriental, Bodrum’da çıkarın
» Otel seçerken en çok fiyata önem veriyoruz
» İç turizme 10 günlük müjde! “Turizm nefes alacak”
» Hilton İstanbul Bosphorus’tan Contemporary Istanbul’a özel konaklama paketi fırsatı
» En çok aranan tatil yerleri
» Bayramda Cruise turlarına yoğun talep var
» Uzak Doğu’nun gizli hazinelerini keşfedin!
» Tatilde en çok kendi yemeklerini özleyen birinci ülkeyiz
» 5.yılını sonbahar ile kutlamaya hazırlanan Frankie İstanbul’dan yaz sürprizi!
» Çırağan sarayı’nda doyasıya bayram tatili keyfi
» Avrupa’nın yeni yüzünü görmeye hazırmısınız?
» Misafirler Wish More Hotel Istanbul’dan vazgeçmiyor!
» Macera tutkunlarına müjde
» KidzMondo’da-Çocuklar KidzMondo’da Pegasus ile uçuşa geçecek!
» Görmeniz gereken 10 muhteşem yer
» Bir otelden daha fazlası Sofa otel Nişantaşı!
» Farklı Tarih ve Rota Seçenekleriyle
» ‘4 kal 3 öde’ kampanyası