Çince meraklıları piknikte buluştu

20 Mayıs 2017 Cumartesi 02:00
12
14
16
18

Aylin Saraçoğlu

İstanbul’daki Çince öğrencileri, Türkçe öğrenen Çinli öğrenciler ve hocaları geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir piknikte bir araya geldiler.

Başta Çince olmak üzere Çin kültürüne duyulan ilginin sonucu olarak 2002 yılında kurulan Çin Kültür Merkezinin organize ettiği piknik, İstanbul’un en güzel yerlerinden Heybeliada Değirmenburnu Piknik Alanında yapıldı.

Çeşitli üniversite ve kurumlardan Çince meraklısı kişilerle Çinli öğretmen ve Türk Çin Kültür Derneği gönüllülerinin Heybeliada'da bir araya geldiği organizasyonda gün boyu eğlenceli etkinlikler yapıldı. Mangal, voleybol, tenis gibi etkinliklerinin yanı sıra Tai Chi, Jian Zi (Tüylü Top), Panda gösterisi gibi Çin etkinlikleri de yapıldı. Piknikte dil öğrenmenin en hızlı ve zevkli yollarından olan konuşma pratiği de bol bol yapılmış oldu.

Geniş sofralarda zeytinyağlı dolma, kısır, Mercimek köftesi, börek gibi Türk lezzetleri ile Çin mantısı, suşi gibi Çin yemeklerinin buluştuğu birer lezzet şöleni yaşandı.

Türk Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı Türkiye ile Çin arasında büyük bir hızla ivme kazanan işbirliklerinin de etkisiyle her yıl daha fazla Türk öğrencinin Çince öğrenmek istediğini bunun yanı sıra ülkemize çalışma, eğitim gibi çeşitli nedenlerden dolayı gelen Çinlilerin Türkçe öğrendiklerini belirtti.

Bu iki kültür arasında sağlam bir köprü işlevi görmekten dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Karslı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk Çin Kültür Merkezi; Çin Kültürü, Çin Turizmi, Çin’le ticaret, Çin Sporu, Çin Sanatları, Çin Mutfağı, Çin Tıbbı, Çin Çayı, Çin Oyunları gibi Çin ile ilgili neredeyse her konuda eğitim, seminer, turizm ve organizasyonlar düzenlemektedir. Çin Kültür Hizmetleri Çinliler için düzenlediği Türkçe kursları ile dilimizi Çinlilere öğretmekte ve sevdirmektedir. Çin’de ve Türkiye’de gerek yazılı gerek sözlü çeviriler yaparak işadamlarımızın riskini en aza indirmektedir.
Merkezimiz Turizm, Yayıncılık ve Çince Tercüme alanlarında faaliyet gösteren; Lotus Eğitim Kurumları, Ligarba Turizm, Cafe Lotus, Lotus Design gibi  kurumlar ile aynı grup içerisinde yer almaktadır.
Kurulduğu günden bu yana gerek Türkiye’de gerekse Çin’de yapmış olduğu kültür faaliyetleri ile Türk insanının Çin kültürünü daha iyi tanımasını, benimsemesini sağlamış; bu iki kültür arasında sağlam bir köprü kurmuştur.  Çin Kültür Hizmetleri konu Çin olduğunda her zaman bir başvuru kaynağı ve referans noktası olmuştur.” 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Tatil yaklaşıyor: Yıllık izinler hakkında tüm merak ettikleriniz
» Online tatil harcamaları 10 milyar lirayı aştı
» Boutique Style ile kişileştirilmiş bayram tatilleri!
» Miami’nin en güzel sırrına davet
» Makyajınızı değil tatilinizi düşünün
» Adriyatik’in incisi Montenegro’da yatırım yapmak için 10 sebep!
» Herkes için erişilebilir turizm
» İstanbul Marriott Hotel Şişli’den çocuklara yaz okulu, büyüklere SPA ve spor
» Gemi ile dünyalar senin olsun
» Bu Yazın Yeni Gözdesi “Fransız Şatoları”
» ZUBİZU seyahat buluşmaları’nda şehrin bilinmeyenleri üzerine keyifli bir yolculuk
» Gençler için otelcilik sektöründe çalışmanın beş avantajı
» Hint okyanusunda aşkınızı canlandırın!
» Dünyanın en büyük Hampton by Hilton oteli Berlin’de açıldı
» Hilton İstanbul Bosphorus’la şehrin ortasında hafta sonu tatil keyfi
» Sıcak havalarda momondo’dan vizesiz destinasyon önerileri
» İstiklal caddesinin asaleti, Mr. Cas Hotels ile geri döndü
» Faruk Pekin’in son kitabı Gezmek Yaşamaktır raflardaki yerini aldı!
» Samos için kampanya
» Hint Okyanus’undaki Cennet-6
» Hilton İstanbul Bomonti anneler günü’nde sizi şehrin ortasında piknik keyfi yaşamaya davet ediyor
» Turizme engel koymayalım
» Tatil fırsatları için ideal rotalar
» Akra’da nikah şahidiniz Akdeniz
» Mayıs tatilleri için akıllı telefonlara sarıldık