Camın ve tasarımın geleceğini konuştular

06 Ekim 2018 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Paşabahçe Mağazaları, sponsorları arasında yer aldığı 4. İstanbul Tasarım Bienali’nde düzenlediği Omnia Talks etkinliği ile Türkiye’nin önemli tasarımcılarını sanatseverlerle buluşturdu. Arter’de gerçekleşen sohbette tasarımcılar, Omnia Su Koleksiyonu ürünlerinin tasarım süreçlerini, camın ve tasarımın geleceğini ele aldı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 4. kez düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali’ne Omnia Su Koleksiyonu ile özel proje sponsoru olan Paşabahçe Mağazaları, ünlü tasarımcıları camın ve tasarımın geleceğinin konuşulduğu Omnia Talks’ta bir araya getirdi.

Bienalin Dünya Okulu sergisine ev sahipliği yapan Arter’de düzenlenen, Paşabahçe Mağazaları Ürün Direktörü Müge Bozbeyli’nin koordine ettiği ve İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova’nın moderatörlüğünde gerçekleşen Omnia Talks etkinliğine Erdem Akan, Berk İlhan, Sinan Altun, MU.CAStudio/Muzaffer-Ayça Koçer, Hazal Balasar, Öznur Çömlek, Sena Solmaz, Seda Tunca ve iLio/Demir Demirden gibi önemli tasarımcılar katıldı.

Paşabahçe Mağazaları’nın ilk olarak 2015 yılında kültür ve gelenekten beslenen özgün Türk camcılığını geleceğe taşıma anlayışı vizyonu doğrultusunda lanse ettiği Omnia Koleksiyonu, ‘su’ teması ile çevre ve suyun önemine dikkat çekiyor. Koleksiyon, ‘Su’ temasıyla çevre, sağlık ve hijyen sorunlarının gündeme taşınması ve farkındalık yaratılmasını hedefliyor.

Paşabahçe Mağazaları Ürün Direktörü Müge Bozbeyli yaptığı konuşmada Omnia’nın gücünü çokluktan alan bir koleksiyon olduğunu söyledi. Bozbeyli: “Omnia çok tasarımcıyla yapılan bir iş. Paşabahçe Mağazaları olarak iki senede bir yeni koleksiyon çıkarıyoruz. Omnia Koleksiyonu sürdürülebilir bir özelliğe sahipti. O nedenle bu başlığı devam ettirebileceğimizi düşündük ve farklı bir altbaşlık kullandık. Hem camın akışkanlığına uyan hem de hayatımızdaki öneminden dolayı ‘Su’ temasını ele aldık. Omnia Su için işbirliği yaptığımız tasarımcılar hayallerindeki her şeyi hiçbir kısıt olmadan bize sundular. Müşterilerimiz bizden sürekli yeni ürün bekliyor ve tasarım konusunda çok bilinçliler Omnia Su Koleksiyonumuz müşterilerimiz tarafından da çok beğenilen bir koleksiyon oldu” dedi.

“Tasarıma duygu katmak çok heyecan verici…”

Omnia Su Koleksiyonu’nda farklı tasarımları bulunan Berk İlhan koleksiyona hazırlık sürecini; “Tasarımın çok malzemesi olabilir. Türkiye’de dört deniz var, her birinin rengi, dalgaları farklı. Deniz serisinde denizlerimizden esinlendim. Tasarıma duygu katmak çok heyecan vericiydi” diye dile getirirken etkinliğe katılan diğer tasarımcıların koleksiyonla ilgili görüşleri şöyle oldu;

Sinan Altun: “Omnia ‘Su’ Koleksiyonu’nda yer alan ürünlerimi tasarlarken çok zorlandığım süreçler oldu ama hep beraber konuştuk, çalıştık ve çözdük. Tasarımı yaparken acaba bu üretilebilir mi diye düşündüğüm çok oldu.”

Sena Solmaz: “Omnia projesi bize aktarıldığında hemen araştırmaya başladım. Çok etkili, global ve modern bir projeydi. Ben tasarımlarımda az gelişmiş ülkelerde yaşayanların suya ulaşmak için yaşadığı güçlüğü anlatmak istedim işlediğim labirentlerle.”

Öznur Çömlek: “Çok gerçekçi bir proje oldu Omnia Su Koleksiyonu. Su ve cam birbirine çok benzer. Ben farklı bir yerden bakmaya çalıştım. Kaynakları nasıl daha etkili kullanabilirim diye düşündüm”.

iLio/Demir Demirden: “Biz tasarım ofisi olarak hem ürün hem mimari kısımda çalışmalar yürütüyoruz. Bir şeyi çizerken nasıl üretileceğini de düşünüyoruz. Omnia’da her ürün oluşurken kendi hikâyesini de oluşturdu.”

Seda Tunca: “Ben tasarımı yaparken suyun kavramsal noktalarına değmeye çalıştım. Zamanın geçtiği gibi suyun da hızla azaldığını bir kez daha hatırlatmak istedim.”

MU.CA Studio/Muzaffer-Ayça Koçer: “Omnia Su Projesi bize geldiğinde suyun hikayesi nasıl başlamıştır diye düşündük. Yağmur damlalarının oluşturduğu farklı hareleri kullandık. Cam çok zor bir malzeme ancak çıkan ürünlerden çok memnun kaldık.”

Hazal Balasar: “Suya musluktan ulaşamadığımız zamanlarda ibrik, testi gibi objeler kullanıyorduk. Omnia Su koleksiyonundaki ürünlerimi tasarlarken oradan esinlendim. Yaptığım tasarımlarla eğlenceli ürünler ortaya çıktı.”

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Tüketimin geleceği için işletme modelleri
» Yeni yıla mutlu ve huzurlu girmenin 10 yolu
» Kadın kurucusu olan girişimlere ilgi artıyor
» İyilik varsa umut var
» Dünyayı daha yaşanabilir yapıyorlar!
» Vuslat’ın 745. Yılında Suzidilâra Makamında Mevlevî Âyini
» Dünyanın en ünlü kadın otomobil vlogger’ı Vadistanbul’da
» MARKA 2018 Büyük coşkuyla bitti
» MARKA 2018’de Görkemli Kapanış
» Geleneksel çağrı merkezi zirvesinde sektöre ışık tuttu
» Eskişehir dünya kentleri ile zirve için yarışıyor
» Tüm dünya İstanbul’u konuşacak
» Toplumun yüzde yüzde 59’u, eşini sosyal medyada kontrol ediyor!
» Uluslararası ‘Şehirler için WRI Ross Ödülü’nün finalistleri arasında Eskişehir de var!
» Kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için ne yediğinize dikkat edin
» Karadeniz’in mistik ağacı Karayemiş belgesele konu oldu
» Randevu İstanbul 21. Yaşını kutladı
» Nlksoft bayiler toplantısı Gaziantep’te yapıldı
» GİLYA’dan stil sahibi hediyeler
» En iyi yılbaşı hediyesi kitaptır: Töz gibi
» Çocuklar ve aileleri içlerindeki ritmi keşfetti
» Burun hakkında 7 şaşırtıcı gerçek
» ‘Türkiye’nin Ödülü’
» Altın Zambak Ödül Töreninde Ayten Elibol ayakta alkışlandı
» H. Hayri İnönü: Önemli olan yüzde 30 kotasının seçimden sonra tutması”