YAZARLAR Burçak Atak
12
14
16
18
04/05/2017 18:55
Cins’i Latif

KADIN, konu başlığı olarak sıkça karşımıza çıkar oldu. Öyle ki tüm internet sitelerinde ekonomi, yaşam, sağlık, gündem sonrasında sıra kadın’a geliyor.

ERKEK konu başlığı ise spor ile maskelenmiş. Malum uzun konu es geçiyorum!

İçimden İNSAN başlığında kadını ile erkeği BİR etsek nasıl olur diye düşünmeden edemiyorum ve çift tıklayıp dalıyorum konunun özüne.

Araştırmışlar ve  erkeklerin son yıllarda kadınsılaştığını bulmuşlar. Şaşıracak bir durum yok. Öze geri dönüş bu. Zira ana rahmine düşülen günü takip 3. haftaya kadar hepimiz dişi değil miyiz?

Ayrıca bu “kadınsılaşma” irade ile olabilecek bir şey. İstemek ve yapmak gerek. Erkeklerin özenilesi  bu durumu  istemelerine, irade gücü ile dönüşmelerine  şaşmıyorum. Gerçekten!

Aynı araştırma sonuçları erkek nüfusunun gün geçtikçe azaldığını da söylüyor.  

Sanırım Kelt mitolojisindeki Amazon söylencesi gerçek oluyor. Nasıl olmasın? Bir baksanıza etrafınıza,  kadınlarımıza… “Her işimi kendim yaparım” cıların sayısındaki artışa… Yaşam için savaşan o savaşçılara…

Memesizler, emzirecek çocukları yok.

Memeliler, çocuğu emzirecek sütü yok.

Sütü var, zamanı yok.

Elde ok ve yay  hedefe koşuyorlar, ışık saçıyorlar.

Erkeklerle aynı cephede hatta bir adım önde koşuyorlar.

Ana yurtları Anadolu.

Onlar ayın kızları.

Onlar anasının çektiği acıları görüp bakire (bekar) kalmaya yemin eden Artemis’in hizmetkarları. 

Toplumsal yaşamda kadın etkinliği hareketinin günümüzde bizlerin mutlak egemenliği ile sonlanması bir olasılık. Hem de her türlü zorluğa, zorbalığa rağmen!

Ancak çelişkilerden ötürü şaşırdığım anlar da olmuyor değil. Konuştuğum 10 kadından 9’u arenada savaşta. Kalan çoğunluk “savaşma  seviş” diyerek geleneksel  sistemi özlemekte. Hayır işleri ile ilgilenmek istemekte. Peki bu nasıl oluyor? İki farklı şey aynı yerde, aynı anda nasıl yer buluyor?

Çelişkilerin arasından sıyrılıp hakların eşitliği için türün cinsine cesur, savaşçı ve sevgi dolu ruhundan ötürü saygı duyulmasını diliyorum.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :