BUİKAD Kadın girişimciliğini destekleyen Avrupa Birliği projelerinde yerini aldı

05 Kasım 2018 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) kadın girişimciliğini desteklemeyi hedefleyen ‘WEST PROJECT’  ve şirketler, yöneticiler, çalışanlar ve öğrencilerin küresel piyasalarda rekabet edebilir duruma gelmesini amaçlayan, ‘EUROKEY’ projelerinde yerini aldı.

Kadın Girişimciliğine Tam Destek

Sosyal Güvenlik kurumu tarafından Avrupa Birliği projesi olarak hazırlanan ve Türkiye’den İş-Kur, Bursa Teknik Üniversitesi ve BUİKAD’ın proje ortağı olarak yer aldığı ‘WEST PROJECT’ Kadın Girişimcileri Destekleme Platformu çalışmalarına başladı. İtalya’dan Metarahub, Macaristan’dan IT Study  ve Bulgaristan Sofya iş Kadınları Derneği  (SELENA), projeye Avrupa paydaşları olarak destek verecek.

Kadın girişimcileri, kobi ve yeni iş fikri olan girişimciler olmak üzere iki grupta destekleyecek olan projenin ana amacı; girişimci kadınların ihtiyaçlarını doğru tespit ederek, bilgilendirici içeriklerin yer aldığı dijital bir platform oluşturmaktır.

Şubat 2018’de Bursa’da gerçekleşen başlangıç toplantısı ile ilk fikri çıktı çalışması tamamlanmış, İtalya , Macaristan ve Bulgaristan’ daki proje paydaşları ile, dünya genelinde, Avrupa’da ve Türkiye’de kadın girişimciliğinde son durum, sağlanan destekler , istatistiki veriler ve örnek girişimcileri içeren araştırma çalışması hazırlanmıştı.  Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan’da, SELENA İş Kadınları Derneği ev sahipliğinde gerçekleşen ikinci toplantıda, projenin gelecek dönem iş planı ve anket formu hazırlandı. Bir sonraki toplantının Mart 2019’da İtalya’da gerçekleştirilmesi planlanlanırken BUİKAD; kadın girişimcilerin ihtiyaçlarının tespit ve analizi noktasında, sistematik çalışmalar yürütmeye başladı.  BUİKAD elde ettiği tespitler ile, projenin bu aşamasında önemli bir katkı koymayı hedeflemektedir.

Küresel Piyasalarda Rekabet Gücü Artacak

Bursa Valiliği’nin proje koordinatörü olduğu Cooperation For Innovation And The Exchange Of Good Practises- Strategic Partnership For Vocational Education And Training (Eurokey Project ) isimli AB projesi’nde BUİKAD proje ortağı olarak yerini aldı.

Projenin diğer paydaşları Türkiye’den Koç Üniversitesi, TOBB Üniversitesi ve Bursa OSB olurken, ayrıca İtalya, İzlanda, Polonya ve  Litvanya’dan da paydaşlar da projeye destek verecek.   Toplam 3 yıl sürecek ve 2020’ye kadar devam edecek proje; şirketler, yöneticiler, çalışanlar ve öğrencilerin küresel piyasalarda rekabet edebilir duruma gelmesini, adaptasyonunu, kültürel farklılıklardan kaynaklı dezavantajları yönetebilme becerilerinin geliştirilmesini amaçlıyor.

Proje çerçevesinde; kültürel dijital pazarlama, uluslararası kültürel çevre ve kobi raporu, küresel piyasalarda başarılı şirket örnekleri, çok ulus odaklı küresel eğitim stratejileri, girişimcilikte çok kültürlülük yönetimi dijital raporu, kültürlerarası yönetim becerileri ihtiyaç analizi, küresel piyasalarda kültürlerarası yönetim becerileri eğitim programı modülleri, kültürlerarası yönetim becerileri el kitabı, çok dilli e-öğrenme platformu kurulması, oyun mekaniği kullanılarak hazırlanan dijital ölçme aracı gibi çok sayıda çalışma yürütülmeye başlandı.  

                       

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Yönetim kurullarında kadın sayısının artışına ihtiyaç var…
» KALDER-27. Kalite Kongresinin Bu Yılki Konuğu Ünlü Aktör Halit Ergenç 0ldu
» Türkiye mükemmellik ödülleri sahiplerini buldu
» Yeşim, milli istihdam seferberliğine katkısını sürdürüyor
» Meslek Fabrikası Urla’da yeni mezunlar verdi
» Şirketler finansal verilerini müşteri verilerinden daha iyi koruyor!
» Kobiler bu desteklerden yararlansın
» Yabancı Kadın Girişimciler’den Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’ne ziyaret
» TÜSİAD "Ekonomi Toplantıları" dizisinde enflasyon konusu ele alındı
» TAİDER 6. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi gerçekleşti
» 27.Kalite Kongresi’nin Bu Yılki Teması: Sürdürülebilir ortak gelecek
» Tutkusunun Peşinden Gidenlerin Zirvesi Dijital Topuklar’18 Gerçekleşti
» Ece Vahapoğlu Hepsiburada’nın Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü Seferberliği’ne Katıldı
» INFLOW Ödülleri sahiplerini buldu
» Lüleburgazlılar, Kendi kentlerini kendileri tasarladılar
» Girişimcilerin Yeni Rotası: Lüleburgaz inovasyon merkezi
» TÜSİAD "Ekonomi Toplantıları" dizisine enflasyon konusu ile devam ediliyor
» Dijital Topuklar’da “Hepimizin Elinde” Çağrısı
» Programa başvur, girişimcilik hayalin değil, hayatın olsun!
» P&G Türkiye ve Kafkasya’nın yeni İnsan Kaynakları Direktörü Berna Yener Aksu oldu
» Ceolar gücünü kaşlarından alıyor
» EGİAD’da Değişim Zamanı
» Arya ve silikon vadisi’nden 400 milyon dolarlık sektöre oratk ilgi
» İş Dünyası PERYÖN Kongre’de. Peki, 1 – 2 Kasım’da Siz Neredesiniz?
» TÜSİAD Dijital teknolojiler ve ekonomik büyüme raporunu tanıttı