Bilgi Mimarlık 16. Venedik Mimarlık Bienali’nde

22 Mayıs 2018 Salı 12:00
12
14
16
18

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, mimarlık dünyasının en eski ve köklü etkinliklerinden Venedik Mimarlık Bienali’ne davet edildi. Türkiye’den ilk kez bir üniversitenin davet edildiği uluslararası bienalde, BİLGİ Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şebnem Yalınay Çinici’nin koordinatörlüğünde, birinci sınıf öğrencilerinin ürettiği “Carapace” projesi sergilenecek

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden biri olan Venedik Mimarlık Bienali, bu yıl 26 Mayıs - 25 Kasım 2018 tarihleri arasında Giardini ve Arsenale bölgeleri başta olmak üzere kentin çeşitli noktalarına dağılmış mekanlarda düzenlenecek. Küratörlüğünü Yvonne Farrell ve Shelley McNamara'nın yaptığı bienalin, teması “Free Space”. Mekânın kalitesine, açık ve serbest olması üzerine yoğunlaşan bienalin Global Art Affairs (GAA) tarafından düzenlenen etkinliklerine, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Türkiye’den davet edilen ilk üniversite olarak katılacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 16. Venedik Bienali’nde birinci sınıf öğrencilerinin ComputationBased_BasicDesign@BİLGİ stüdyosunda ürettiği Carapace(Kaplumbağa sırtı) projesi ve bölümün diğer tüm stüdyo çalışmalarını dijital olarak sergiledikleri QR linklerle yer alacak.

Projenin koordinatörlüğünü yürüten BİLGİ Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şebnem Yalınay Çinici Böyle büyük bir etkinlikte nasıl yer alabileceğimizi fakülte olarak değerlendirdiğimizde, birinci sınıf öğrencilerimizin 2010 yılından itibaren ComputationBased_BasicDesign@BİLGİ stüdyomuz kapsamında 1:1 ölçekte kendilerinin tasarlayıp kurdukları projelerden biriyle yer almak istedik. Özgünlüğü, hafifliği ve bienal koşullarına uygunluğu nedeniyle 2013 yılında dokuz öğrencimiz tarafından üretilmiş olan Carapace projesiyle katılmaya ortak karar verdik” dedi.

Projenin bienale hazırlığı ve tekrar üretimi için proje sahibi öğrencilerle birlikte BİLGİ İç Mimarlık Bölüm Başkanı Dr. öğretim üyesi İdil Karababa, BİLGİ Mimarlık Bölümü araştırma görevlisi Bilge Bal, öğretim görevlileri Caner Bilgin ve Ertunç Hünkar’ın aralarında bulunduğu akademisyenlerin ve üretim atölyesi sorumlusu Rahman Çelebi ile aylar süren bir çalışma yürütüldü.

Projenin yanı sıra bienalde, bölüm öğretim üyeleri Elif Kendir Beraha ve Oğul Can Öztunç ve öğrenci Akın Arslan, Ahmet Berk Hot, Ayça Özgün, Can Çobanoğlu’nun tasarımı olan tüm stüdyo çalışmalarının dijital olarak sergilendiği QR linkler de ziyaretçilere sergilenecek.

Carapace ünlü mimarların eserlerinin yanında sergilenecek

16. Venedik Mimarlık Bienalinde sergilenecek Carapace projesi, 2013 yılında Ece Abdioğlu, Ekin Arslan, Ece Emanetoğlu, Deniz Eskiçırak, İdil Işıksoy, Kübra Koyuncu, Elif Özüçağlıyan, Pelin Tatlıcı ve Eylül Utkan tarafından birinci sınıf ComputationBased_BasicDesign stüdyosu final projesi olarak tasarlandı ve üretildi.

Sert kabuklu hayvanlardan esinlenerek tasarlananan ve yapıyı bir arada tutan herhangi bir kilit sisteminin kullanılmadığı Carapace ile amaçlanan, malzemenin kendi kendine sabitlendiği bir sistem tasarlamak ve tek başına bir makro-formu ayakta tutmak. 129 üçgen yüzey ve yaklaşık 700 eklem merkezi olarak birbirine kenetlenen, farklı yedigen, altıgen ve beşgen biçimlerden oluşan projede detaylarda ikinci ek bir malzeme kullanılmayıp parçalar iç içe geçen bir kilitlenme sistemi ile bir araya getirildi. Tüm parçalar bir araya gelince yapı kendini kendi ağırlığıyla bu iç içe geçirme sistemi ve geometrisi ile kilitleyerek ayakta tutuyor.

Bienal için biraz büyütülerek tekrar üretilen Carapace, 26 Mayıs-25 Kasım 2018 tarihleri arasında Giardini bölgesi girişine yakın Marinaressa Gardens’da sergilenecek. Marinaressa Gardens’da ayrıca; ANTIDOTE ART AND DESIGN, Groupwork + Amin Taha ve Atelier Romeo, Meyer Architects ve Daniel Libeskind’in de bienal çalışmaları yer alacak.

 

 
 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Evinizde huzur ve sonsuzluk hissi; Hitit Mavisi
» Mimar Figen Erdağ Demircan’dan bu yazın 9 önemli dekorasyon önerisi
» Ege vitrifiye’den göz alıcı cam rezervuarlar
» Duvarlarınıza gökyüzü ve denizin huzurunu taşıyın
» Akdeniz’in sıcak esintileri Decovita ile yaşam alanlarına geliyor!
» Gönye Proje’den Ödüllü Örnek Daire Tasarımı: Yedi Mavi
» Marshall SİL-PAK ile duvarlarınız ilk günkü gibi tertemiz kalacak
» Duvarlarda İtalyan şıklığı!
» Gençlerin yeni gözdesi gayrimenkul sektörü
» Üretilemez tasarım yoktur
» Mobilya sektörünün sorunları masaya yatırıldı
» Doğadan Sanata Tasarım
» Babalar Günü Hediyesi için 5 Baba Koltuğu Önerisi
» tasarımcılar bolpazar buluşuyor
» Bu yaz bahcedeyiz
» "Doğadan Denemeler Seramik Sergisi" Piola İstanbul’da
» Gördüğüm her derin kap benim için bir obje
» Kale iki ödülle sosyal medyanın zirvesinde
» Kilim Mobilya, yenilikçi ve konforlu ürünleriyle Milano’da İsaloni Mobilya Fuarı’ndaydı
» Geleneksel çini desenleri geri döndü
» Gönye Proje’den Dinamik, Konforlu ve Prestijli Ofis Tasarımı: AKYAPI OFİS
» Peli Parke hyem estetik hem konforlu
» Türkiye uykusuna değer veriyor, yatak alışverişinden kaçınmıyor
» "Şık tasarım ve modern fonksiyonelliği birleştiren bataryalar: Essence ve Concetto Professional "
» Türkiye’deki kuşakların mobilya tercihleri dünyadan farklı