YAZARLAR Ayten Turan
12
14
16
18
04/08/2017 17:55
Sıra dışı kadınlar

Çevremizde alenen gözükmesine rağmen, sıra dışı olan birçok kadın var.

Aslında bana göre her kadın kendi içinde sıra dışı, dışarıdan görüntüsü güzel, bakımlı ya da kendini bırakmış Dünya’yı umursamaz halleri olan kadınların, iç Dünya’sına bakıldığı zaman, tabi görebilirseniz, o kadınlar kendilerini size gösterirlerse, ne kadar sıra dışı bir Dünyaları olduğunu gördüğümüz kadınlardır.

Dünya üzerinde birçok insan bir muammadır, lakin kadın tamamen kendi Dünyasında gizli bir vahadır.

Birçok kadının hikayesine bakıldığı zaman özellikle yaşadığımız toplumda, kısıtlanmış yasaklarla dolu kadının hayatında, gizli sıra dışı içlerinde kimsenin bilmediği bir vadisi olduğunu görürsünüz.

Toplumdaki kız çocuğu büyütme tekniği diyelim, yukarda da dediğim gibi yasak, yanlış ne varsa kadına yükleyen toplumda bir olgu var,

Bu toplumun içinde, kadının kendini kabul ettirme çabası ve akabinde içindeki kendini susturma yetisi yüzünden birçok kadın kendini geç fark ediyor.

Ve bir gün kadın kendini fark ettiği zaman o masum toplumda anne veya örnek kadın diye nitelendirilen, birçok kadın sıra dışı bir kadın konumunda karşımıza çıkıyor.

Tamda o zaman toplumda kadın bu seferde kendini istenmeyen kötü kadın makamında buluyor.

Çokta umurlarında olmasa da büyüme şekilleri içlerinin bir tarafında empoze edilen iyi kız tarafları bu durumdan rahatsız oluyor ve kadın bu seferde sıra dışı hallerini, kendi başlarına yaşamaya başlıyor.

Sıra dışı kadın nedir?

İllegal bir kadın…

 Toplumun kadının üzerinde koyduğu yasakları dinlemeyen, takmayan, umursamayan kadın…

Türk toplumu yasakları genelde kadın üzerinde uygular kadınsan yasakların muhakkak vardır.

 Genç kızlığından başlayan kız kısmı gibi Türk lukatın da yeri olmayan, bir kelimenin arkasında saklanarak kurulan cümlelerle başlar kadının yasaklı hayatı.

Kız kısmı öyle giyinmez, kız kısmı her lafa girmez, buna benzer bir sürü söylemler bir gün KADININ  içinde yasaklı bir Dünya kurar ve kadın zamanı geldiğinde o yasaklı Dünya’dan sıyrılıp sıra dışı bir kadın olarak Toplumda ötelense de mutluluğu yakalamaya çalışır.

Sıra dışı kadın ne yaparda sıra dışı olur?

Baş kaldıran, Toplumun kendi üzerinde kurduğu baskıyı yıkan, kendi başına buyruk kadın profili.

İstediği gibi giyinen, davranan kimseyi kafaya takmayan kendini keşfeden kadındır.

 Aslında başka toplumlarda olsa, özgür kadın deriz bizim toplumumuzda sıra dışı unvanını alan aslında normal kadınlardır.

Şaşırdınız değil mi?

Başlığa baktığınız zaman sıra dışı kadın, vuran kıran yasalara uymayan hatta tutuklu kadınlar aklınıza gelmiştir.

Aslında gayet normal kadınlardır, sıra dışı kadınlar sadece bizim gibi kısıtlanmış toplumlarda sıra dışı olarak nitelendirirler.

Kendini keşfeden, kendi vücudunu, ruhunu tanıyan kadınlardır, sıra dışı kadınlar.

 İşte o kadınlar bu Dünya üzerinde olduğu sürece Dünya daha güzel bir hal alacak ve işte o sıra dışı kadınların yetiştirdiği kız çocuklarıda, ilerde toplumun vurduğu zincirleri kıran özgür kadınlar olacaklar.

 

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :