YAZARLAR Ayten Turan
12
14
16
18
10/09/2017 15:03
Çağımızın vebası

Uyuşturucu çağımızın vebası, Türkiye ve Dünya genelini tehlike altına alan maalesef ki birçok insanın sorunlarını halledemediği zaman sığındığı yasa dışı insanlık dışı bir yol.

Son dönemlerde gözlemlediğim Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar uyuşturucu illetinin girmiş olması, son derece üzücü.

İnsanlık var olduğundan bu yana uyuşturucu ileti var.

Bakıldığı zaman boşlukta kalan, ideali olmayan, sorunlarını halletmeye çalışmayan insanların beyinlerini uyuşturmak için kullandıkları uyuşturucu bir madde.

Ne oluyor da bu insanlar beyinlerini uyuşturmayı seçiyor? Aslında öncelikle, bu konunun üstüne gitmek gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü sağlıklı düşünen bir insan çalışan bir beyni uyuşmasını istemez demek ki, beyinlerinde unutmak istedikleri bir nokta var, ya da bilinçaltlarında çok ciddi sorunları var.

Uyuşturucu kullanan birçok insanın ergenlik denilen dönemde olması daha da vahim, neden o dönemde derseniz öncelikle fizyolojik olarak o dönemde çocuklar kendi bedenlerini keşfetmeye başlıyor ve maalesef ki, o dönmeden geçen birçok çocuk kendi bedenlerine karşı bir tavır alıyor.

Birde çocukluktan gençliğe geçişteki asilik, çevresine kendi büyüdüğünü kabul ettirme yetisi o çocuğun asileşmesine ve çevresine karşı aşırı tepkisine sebep oluyor.

Tamda burada ailelere iş düşüyor eğer bu çocukların bir idealin peşinde koşmuyorsa yani hayalleri yoksa evin içindele huzursuz bir ortam varsa, anne baba ya da beraber yaşadığı insanlar bu tür çocukları anlamak yerine yargılıyorsa, bu çocuklar başka arayışlara geçiyorlar.

Çünkü kendilerini anlamayan insanlar var, daha doğrusu bu süreci yaşayan çocukların algısı öyle çalışıyor.

Burada ebe beyinleri yargılamak istemiyorum ama şu dönemde yetişen çocukları beyinleri sizlerin yetiştiğiniz dönemdeki gibi çalışmıyor.

Anne babalar çocuklarını yetiştirirken hiçbir zaman tam ortayı bulamıyorlar ya ben yaşamadım çocuğum yaşasın diyerek çocuklarımıza çok fazla sorunluluk vermeden her istediklerini elde etmelerini sağlıyorlar, ya da ben ne gördüm ki çocuğuma göstereyim diyerek ön yargıları çocuğa sunuyoruz.

Bu tür yaklaşımlarla çocuk başka arayışlar içindeyken çevresinde ki kötü insanların pençesine daha kolay düşüyor, çünkü o sıkıntılı dönemlerde bir arayış içinde olan çocuklar çevresinde sahte de olsa kendilerini dinleyen ve onlarla yakinen ilgilenen insanlara daha çabuk güveniyor, kim neci diye yargılamadan kendilerini o kötü insanların yanında buluyorlar.

 Buda artık uyuşturucu illetinin içine onları çekiyor ve bu çocuklar uyuşturucunun verdiği sanal rahatlamayla kendi sorunlarından uzaklaştıklarını sanıyorlar, yapılan kötülüğü fark ettikleri zamanda artık uyuşturucu tacirlerinin ellerinde onlara mahkûm olduklarını fark ediyorlar ama çok geç olduğunun da farkına vararak.

Tabi bu demek değildir ki, uyuşturucunun pençesine düşen insanlar daha kurtulamaz diye, ailelerin yardımı ve alacakları bir dizi tedavi sonucu eski sağlıklı günlerine dönebilirler, buda hep kendilerinin istemesi hem de çevresindekilerin o insanlara yaklaşımlarıyla mümkün.

Hayat insanlara verilen bir mucize maalesef ki, abu mucizeyi insanlar anlamakta zorluk çekiyor, yaşamda bazı olumsuzluklarda olacak ki hayatın kavramını daha iyi anlayalım, bunun içinde her olumsuzlukta kaçmak ve yanlış yollar seçmek yerine kendimizi motive edecek uğraşların içinde olmamız daha önemli.

Özellikle anne babaların çocuklarını yetiştirirken daha ilgili ve çocuklarının yeteneklerine göre çocukları daha yönlendirici olmalılar ki çocuklar bir boşluk içinde olup zararlı arayışlara girmesinler ve çocuklarımızı büyütürken hayatın güzellikleri yanında bazı zorluklarını da gösterip o çocukların bedenen ve ruhen zorlukları aşabilecek kapasiteye, getirmek gerekli.

En önemlisi de çocuklarımıza sevgimizi sınırsız göstermeliyiz, sevginin kutsallığını çocuklarımıza öğretmeliyiz sadece birbirimizi sevmeyi değil çocuklarımıza doğayı hayvanı ve Dünya üzerinde ki her şeyi sevmeyi öğretmeliyiz asla unutmayın sevginin olduğu hiçbir yerde kötülük barınamaz.

Sevgiyle kalın.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :