YAZARLAR Ayşegül Ekti
12
14
16
18
26/11/2017 19:36
Bilinç ve Bilinçdışı nedir?

Bilinç” şu an farkında olabildiklerimizden ibaret olan, içinde bulunduğumuz zaman ve mekan sınırlarıyla bağlı bulunan kısmımızı anlatmak için kullandığımız bir kavramdır. Şu an bu yazıyı okurken, sözcükleri görürsünüz, içinizden seslendirirsiniz ve bütün bunlardan bir anlam çıkarırsınız. Ama fark etmediğiniz şey aslında bütün bu süreçlerin hiç farkında olmadığınız, hatta hiç bilmediğiniz “bilinçdışı” işlemlerle yürüdüğüdür. Ve bu durum genellikle fark edilmez, ama okuduklarınızı anlamak birçok kompleks işlemin birlikte yürüdüğü tamamen bilinçdışı bir süreçtir.

Bazı örneklerle konuyu daha net hale getirebiliriz. Bilinçli zihin ve bilinçdışı zihin çeşitli benzetmelerle kolayca anlaşılabilir. Örneğin önünüzde çok geniş ve detaylı bir harita var. Diyelim ki 10 m2 büyüklüğünde bir harita… Bu haritayı incelerken elinize bir büyüteç alıyor ve çeşitli yerlerini inceliyorsunuz. Haritanın incelediğiniz kısmı bilinçli farkındalığınızı temsil eder. O an göremediğiniz ama yerinde duran diğer kısımlar ise bilinçdışını. Eğer bu haritaya yukarıdan bakarsanız bütününü görebilirsiniz, ama bilinçli zihniniz haritanın bütününü tüm detaylarıyla kavrayamaz. Zaman içinde parça parça haritanın her yerini öğrenebilirsiniz. Ve zaman içinde haritanın her yerine hakim olabilirsiniz. Ama o haritayı anlatmanız gerekirse bir anda sadece bir bölümünü anlatabilirsiniz. İşte bilinçli zihin ve bilinçdışı zihin buna benzer. Bililnçli zihin, haritanın odaklandığınız bölümüdür. Bilinçdışı ise geri kalan kısımlar.
İşte bu örnekler bilinç ve bilinçdışı hakkında bize bir fikir verebilir. Şimdi düşünün, doğduğunuz andan bu yana ne kadar çok şey öğrendiniz; gördükleriniz, duyduklarınız, hissettikleriniz, yaptıklarınız, hayalleriniz vb… Ve tüm bu öğrendikleriniz bilinçdışında kayıtlı duruyor. Yeri ve zamanı geldiğinde devreye giriyor ve bundan gerektiği kadar yararlanıyorsunuz.

Bilinçdışının Sınırları
Peki bu bilinçdışı zihnin sınırları nereye kadar uzanır?” diye düşünebilirsiniz. Sadece doğduğumuz andan bugüne kadar mı? Yoksa anne karnına düştüğümüz andan itibaren öğrenmeye mi başlıyoruz? Peki ya bundan öncesi ve ötesi? Sözü fazla uzatmaya gerek yok. Aklı başında olan herkes bilinçdışının bunların ötesine uzandığını görüp anlayabilir.

Mesela üstün yetenekleri olan çocuklar… Bu tip yetenekler sergileyen çocuklara baktığımızda yetenekli oldukları alanda yaşıtlarına göre çok önde oldukları açık ve nettir. Mesela 10 yaşlarında bir kemancı kız kendi bestelediği konçertoyu çalabiliyor. Buna benzer çok sayıda örnek var. Bu çocukların yaptıkları işi bilerek doğdukları o kadar net ki, bunu görmemek imkansız. Elbette her şeyin çeşitli tarzda açıklamaları yapılabilir, ama bana göre en kestirme açıklama evrenin hiçbir enerjiyi israf etmediği gibi harcanan emekleri de israf etmemesi. Yani geçmişte yapılmış işler, harcanmış çabalar ve öğrenmeler bugün burada doğmuş bir bebeğin beynine nakil olabiliyor ve böylece üstün yetenek dediğimiz durum ortaya çıkıyor.
Bu durumda “bilinçdışı” dediğimiz alanın sınırlarını epeyce genişletmemiz gerekiyor. Daha doğrusu, kendi kişisel bilinçdışı alanımızın daha geniş bir “kolektif” alan içinde yer aldığını ve bu kolektif alan ile etkileşim içinde olduğunu anlamamız gerekiyor.

Bizim bilincimiz internet ağına benzer -aslında sonsuz derecede kapsamlı- bir bilgi ve veri okyanusu içerisinde bu sistemle kaçınılmaz bir etkileşim halinde varlığını sürdürüyor. Bir taraftan duyular yoluyla etrafımızdaki dünya ile etkileşimimizi sürdürürken diğer yandan bilinçdışı düzeyde bundan çok daha geniş bir sistemle etkileşim içerisinde bulunuyoruz.

Bu “bilinçdışı” etkileşimin günlük hayatımıza olan etkilerini her zaman açık ve net bir şekilde fark edemesek de yine de bizi etkilemeye devam ediyor.
Bu etkiler bazen ani sezgiler, bazen de rüyalar olarak kendisini gösterebiliyor. Bazen bir sanat eserinde, bazen bir buluşta, bazen bir liderin ifadelerinde, bazen bir annenin çocuğuna davranışında… Bilinçdışından gelen itilimler öyle ya da böyle kendisini ifade edecek bir yol mutlaka buluyor. Yasamınıza dikkatli bir bakarsanız tamamen bilinçdışı bir etki alanında hareket ettiginizi görürsünüz. Kendi bilinçdışınızı tanımak, bilinçli bir bilinçdışılık yaşam kalitesini beraberinde getirir.

 
Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :