YAZARLAR Ayşe Cengiz
12
14
16
18
11/04/2017 08:05
Kilo vermek isterken sağlığınızdan olmayın

Merhabalar, mevsim yaza yaklaşıyor, çoğumuzu  kış mevsiminde artan kilolarımızı nasıl vereceğiz   telaşı aldı. Aman dikkat! Kilolardan kurtulayım derken,  sağlığınızı kaybetmeyin. İyi araştırın, sağlığınızı önemseyin, özen gösterin.

Deneyimli  bir beslenme uzmanı aynı zamanda 25 yıldır TÜDER kurucusu ve gıda komisyonu başkanı olarak tüketicilerin beslenme eğilimini, gıda seçimini çok yönlü inceleme, tanıma  fırsatı yakaladım.

Obezite sorunu ile beraber  zayıflama pazarının aksesuarları (( kavitasyon,  zerona (lazer ışınlarıyla zayıflatma!), pasiv cinastik aletleri, ölüm saçan zayıflama hapları, oksiterapi, hidroterapi, mezoterapi, liposakşın, acılı Antakya biberi, aleoveralar,  bantlar, kemerler,  kimler tarafından hazırlandığı bilinmeyen zayıflama reçeteleri!! ...gibi  daha akla gelmedik birçok yol, yöntemleri içeren  daha birçok ürünü ))  da her geçen gün çeşitleniyor.

Kilo sorunu yaşayan insanlar, yazılı ve görsel basının iletişim gücü sayesinde her gün bahsettiğim bu aksesurların birisi ile tanışıyor,  çoğu zamanda uyguluyor.

Sonuç : her defasında geri dönen kiloları, bozulan metabolizma, bedensel ve ruhsal sağlık..Kısaca ; bireyin yaşamında uygulanabilirliği, sürdürülebilirliği olmayan bu uygulamalar arttıkça şişmanlık sorunu  da iyice çözümden uzaklaşmaktadır.

Kilo problemi olan kişi/kişiler,  neyi denerse, hangi yolu ve yöntemi! seçerse seçsin,  yaşadığı kafa karışıklığı  onu çözümün ( bilinçli beslenme, sağlıklı zayıflama ) merkezinden uzaklaştırmaktadır. Bundan dolayıdır ki her geçen gün şişmanlık (Obezite) sorunu yaşayanların oluşturduğu   mutsuz bireyler topluluğu  yaygınlaşmakta ,şişmanlık adeta toplumda kanıksanmaktadır...

Ülkemize  baktığımızda durum hiçte iç açıcı değildir.  Türkiye, Avrupa’nın son 5 yıldır en hızlı obezleşen ülkelerin başında gelmektedir.

AB’nin, Türkiye için 2025 yılına kadar  öngördüğü diyabet (şeker hastalığı) oranını,  Türkiye  çoktan yakalamıştır. Okul çağı çocukların çoğu bugün diyabet hastalığına aday birer genç olarak gelecekte ciddi bir sağlık riski altına girmektedirler.

 Koruyucu sağlık hizmetinin temel noktası bilinçli beslenmedir. sağlıklı zayıflamanın asıl aktörleri de BESLENME UZMANLARI DIR. Ancak beslenme uzmanlarının  dışında birçok meslek gurubu ( birçok spor eğitmeni, pratisyen hekimler, estetisyenler!  Kuaförler! kısaca cahil cesareti gösteren pek çok insan ) bu alan da çalışmakta! PARA KAZANMAK UĞRUNA!! İNSANLARIN SAĞLIKLARINI TEHLİKEYE ATMAKTADIR.

Ülkemizde bu alanın etkin ve yekin uzmanlarca yeterince denetlenememesi  ne yazık ki bu alanda kötü niyetli kişilerin, kuruluşların  (zayıflama ilaçlarını pazarlayanlar) artmasına neden olmaktadır. Özellikle son dönemlerde sanal mecranın hızla büyümesi,  yaşamın bir çok alanına giren  İNTERNET MÜCİZESİ” sayesinde yasal boşluklar kolay keşfediliyor, online satışla bu zararlı ürünler birçok insana ulaştırılıyor. Obezite sorunu yaşayan  insanlara “ölüm saçan zayıflama hapları!! Kolayca alıcısına ulaştırılıyor.

 Ne Yapılmalıdır?

Beslenme bilincini edinmeden “ sağlıklı, kalıcı ve akılcı kilo kontrolü sağlayamaz ve zayıflayamazsınız.

Öncelikle sadece zayıflamak için değil, daha sağlıklı, enerjik  ve zinde bir yaşam için “  bilinçli beslenmeyi” nasıl öğreneceğinizi planlayarak kendinize bir yol haritası çizmelisiniz.

İşte bu bağlamda;  eksik, kötü ve yanlış giden beslenme alışkanlığınızı değiştirmeye karar verin, ertelemeyin, eyleme geçin, planlama yapın. Yola çıkarken,  güvenilir kaynaklardan araştırarak gerekirse  bir süre deneyimli bir beslenme uzmanından destek almayı  gerekli  görün, önemseyin. Sağlıkla… sevgiyle kalın.

İnstagram: aysecengizdyt

Facebook: Ayşe Cengiz- Beslenme Uzmanı

Twitter:@beslenmeuzmani

www.aysecengiz.com

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :