ATSO Başkanı Çetin’den ekim ayı enflasyon değerlendirmesi

03 Kasım 2017 Cuma 17:00
12
14
16
18

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enflasyon rakamlarının beklentileri aşarak 2008’den bu yana en yüksek yıllık değere ulaştığını kaydeden Başkan Çetin, yükselen kurun üretici maliyetlerini yukarı çekmeye devam ettiğini kaydetti.
2017 Ekim ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de %2,08, Yurtiçi ÜFE’de %1,71 olarak açıklanmıştır. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında %11,90, yurt içi üretici fiyatlarında %17,28 olarak gerçekleşmiştir.
Zam şampiyonu hırka
Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler %37,92 ile hırka (kadın için), % 36,24 ile kazak (kadın için) ve %34,70 ile kaban (kadın için) olurken, en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddeler ’,12 yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, %25,59 ile limon ve %18,78 ile Umreye gidiş ücreti olmuştur.
Ekim’de en fazla “giyim ve ayakkabı” fiyatları yükseldi
Aylık bazda enflasyondaki en fazla artış mevsimselliğin de etkisiyle %11,51 ile “giyim ve ayakkabı” grubunda olmuştur. %2,08 olarak gerçekleşen TÜFE’nin 0,84 puanı giyim grubundan gelmektedir. Bunu, ağırlıklar ile birlikte değerlendirildiğinde sırası ile “gıda ve alkolsüz içecekler” ile “ulaştırma” grubu izlemektedir. ”Eğlence ve kültür” ile “haberleşme” gruplarında düşüş görülmüştür.
Yıllık bazda enflasyondaki en fazla artış %16,79 ile “ulaştırma”, %12,74 ile “gıda ve alkolsüz içecekler ” ve %12,63 ile “çeşitli mal ve hizmetler” gruplarında gerçekleşmiştir.
Ham petrol ve doğal gazda artış %10,15
Yİ-ÜFE’de, bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; %10,15 ile ham petrol ve doğal gaz, %7,63 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %3,54 ile ana metallerde gerçekleşmiştir. Buna karşılık gıda ürünleri %0,48 ve temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları %0,01 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler olmuştur.
9 yılın en yüksek enflasyonu
9 yılın en yüksek yıllık enflasyonu ile karşı karşıyayız. Gelecek dönemlere ilişkin sinyaller barındıran çekirdek enflasyonun da beklentileri aştığını görüyoruz. Diğer taraftan yükselen kurlar; emtia fiyatlarını ve üretici maliyetlerini de yukarı çekmeye devam ediyor. İç talepte arzulanan canlanmanın yakalanamaması, üreticilerin karlılık oranlarını olumsuz etkiliyor. Açıklanan rakamlar ve mevcut tablo, önümüzdeki sürece ilişkin enflasyondaki iyileşme beklentimizi aşağıya çekiyor. Enflasyondaki yükseliş eğiliminin bir süre daha devam edeceğini düşünüyorum. Sebze ve meyve fiyatlarındaki artış da maliyetlerdeki ve ihracattaki yükseliş ile birlikte devam edecektir. Akabinde de tüm sektörlerde baz etkisi ile enflasyonda bir fren etkisi görebiliriz. Önümüzdeki süreçte Merkez Bankası’nın sıkı duruşu önem kazanıyor.
Batı Akdeniz aylık enflasyonda Türkiye ortalamasının altında
Batı Akdeniz Bölgesi’nde ise enflasyonun aylık ve yıllık bazda ortalamanın altında, on aylık enflasyonda ise ortalamanın üzerinde olduğu görüyoruz. Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylık %1,97, on aylık %9,76 ve yıllık bazda %11,81 olarak gerçekleşmiştir. TR61 Bölgesi (Antalya-Isparta-Burdur), 26 bölge arasında aylık enflasyonda 15. on aylık enflasyonda 11. ve yıllık enflasyonda ise 18. sırada yer almıştır.
Bölgede ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış %12,77 ile “giyim ve ayakkabı”, %2,46 ile “ev eşyası” ve %2,18 ile “ulaştırma” gruplarında görülürken en fazla düşüş ise %1,90 ile “eğlence ve kültür” gurubunda görülmüştür. Yıllık enflasyonda ise en fazla artış %17,31 ile “ulaştırma”, %14,10 ile “sağlık” ve %12,75 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” gruplarında görülmüştür.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» ‘Kız Kardeşim’ eğitimlerine katılan Mersinli kadınlar sertifikalarını aldı
» Türkiye’nin en genç girişimcileri üretmeye başlıyor
» Liyakat konuşuyor
» Alev Akkoyunlu, Bitdefender Türkiye yönetim kadrosunda
» Buikad 10.yıl hedef ve projelerini paylaştı
» 2018’de gençler şirketlerden neler bekliyor?
» TÜSİAD ve Mercator Stiftung Tarafından "Türkiye-Avrupa Gelecek Forumu" Eğitim Programı başvuruları başladı
»
» BinYaprak mutlu yıllar diler
» BİKAP^tan Samsun’da yılbaşı şenliği
» KAGİDER 2017 Yılında
» Güler Sabancı: " Önümüzde üç önemli fırsat var: Teknoloji, Dijitaleşme,Eğitim"
» BUİKAD Başkanı İpek Yalçın’dan 2017 değerlendirmesi
» Dünya ticareti fotoğraf karelerinde
» Kırşehir’de “Kadın Gücünü Fark Et ve Büyüt’’ projesi
» Yönetim Kurulunda Kadın Derneği güçlenen kurumsal yapısıyla üçüncü döneme başlıyor
» Başkan Mahmut Badem; “Kadın Girişimcileri Destekliyoruz”
» BinYaprak’ta bu hafta
» Seger’den Aile içi şiddetle mücadeleye destek
» MARKA Konferansı, 3 günlük dopdolu programıyla gündeme damgasını vurdu
» TÜSİAD: Avusturya Hükümeti’nin Türkiye’ye yaklaşımı ikili ilişkilere ve Avrupa değerlerine zarar veriyor
» Girişimcilere büyük destek
» 9. BUİKAD İş Yaşamında Başarılı Kadın Ödülleri sahiplerini arıyor
» İş hayatının eğitimli kadınlara ihtiyacı var
» BinYaprak Sunar: Kansere Çözüm Bulacak Kampüs Liderimiz İnci Kadribegiç’i Destekler Misiniz?