ATSO Başkanı Çetin’den ekim ayı enflasyon değerlendirmesi

03 Kasım 2017 Cuma 17:00
12
14
16
18

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enflasyon rakamlarının beklentileri aşarak 2008’den bu yana en yüksek yıllık değere ulaştığını kaydeden Başkan Çetin, yükselen kurun üretici maliyetlerini yukarı çekmeye devam ettiğini kaydetti.
2017 Ekim ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de %2,08, Yurtiçi ÜFE’de %1,71 olarak açıklanmıştır. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında %11,90, yurt içi üretici fiyatlarında %17,28 olarak gerçekleşmiştir.
Zam şampiyonu hırka
Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler %37,92 ile hırka (kadın için), % 36,24 ile kazak (kadın için) ve %34,70 ile kaban (kadın için) olurken, en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddeler ’,12 yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, %25,59 ile limon ve %18,78 ile Umreye gidiş ücreti olmuştur.
Ekim’de en fazla “giyim ve ayakkabı” fiyatları yükseldi
Aylık bazda enflasyondaki en fazla artış mevsimselliğin de etkisiyle %11,51 ile “giyim ve ayakkabı” grubunda olmuştur. %2,08 olarak gerçekleşen TÜFE’nin 0,84 puanı giyim grubundan gelmektedir. Bunu, ağırlıklar ile birlikte değerlendirildiğinde sırası ile “gıda ve alkolsüz içecekler” ile “ulaştırma” grubu izlemektedir. ”Eğlence ve kültür” ile “haberleşme” gruplarında düşüş görülmüştür.
Yıllık bazda enflasyondaki en fazla artış %16,79 ile “ulaştırma”, %12,74 ile “gıda ve alkolsüz içecekler ” ve %12,63 ile “çeşitli mal ve hizmetler” gruplarında gerçekleşmiştir.
Ham petrol ve doğal gazda artış %10,15
Yİ-ÜFE’de, bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; %10,15 ile ham petrol ve doğal gaz, %7,63 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %3,54 ile ana metallerde gerçekleşmiştir. Buna karşılık gıda ürünleri %0,48 ve temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları %0,01 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler olmuştur.
9 yılın en yüksek enflasyonu
9 yılın en yüksek yıllık enflasyonu ile karşı karşıyayız. Gelecek dönemlere ilişkin sinyaller barındıran çekirdek enflasyonun da beklentileri aştığını görüyoruz. Diğer taraftan yükselen kurlar; emtia fiyatlarını ve üretici maliyetlerini de yukarı çekmeye devam ediyor. İç talepte arzulanan canlanmanın yakalanamaması, üreticilerin karlılık oranlarını olumsuz etkiliyor. Açıklanan rakamlar ve mevcut tablo, önümüzdeki sürece ilişkin enflasyondaki iyileşme beklentimizi aşağıya çekiyor. Enflasyondaki yükseliş eğiliminin bir süre daha devam edeceğini düşünüyorum. Sebze ve meyve fiyatlarındaki artış da maliyetlerdeki ve ihracattaki yükseliş ile birlikte devam edecektir. Akabinde de tüm sektörlerde baz etkisi ile enflasyonda bir fren etkisi görebiliriz. Önümüzdeki süreçte Merkez Bankası’nın sıkı duruşu önem kazanıyor.
Batı Akdeniz aylık enflasyonda Türkiye ortalamasının altında
Batı Akdeniz Bölgesi’nde ise enflasyonun aylık ve yıllık bazda ortalamanın altında, on aylık enflasyonda ise ortalamanın üzerinde olduğu görüyoruz. Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylık %1,97, on aylık %9,76 ve yıllık bazda %11,81 olarak gerçekleşmiştir. TR61 Bölgesi (Antalya-Isparta-Burdur), 26 bölge arasında aylık enflasyonda 15. on aylık enflasyonda 11. ve yıllık enflasyonda ise 18. sırada yer almıştır.
Bölgede ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış %12,77 ile “giyim ve ayakkabı”, %2,46 ile “ev eşyası” ve %2,18 ile “ulaştırma” gruplarında görülürken en fazla düşüş ise %1,90 ile “eğlence ve kültür” gurubunda görülmüştür. Yıllık enflasyonda ise en fazla artış %17,31 ile “ulaştırma”, %14,10 ile “sağlık” ve %12,75 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” gruplarında görülmüştür.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» İşveren markasına neden yatırım yapmalısınız?
» Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a ziyaret etti
» Sosyal Girişimciliğin Tohumları Lüleburgaz’da atıldı
» “2018 Avrupa’nın En İyi İş Meleği” ödülü verildi
» ‘Geleceğin Kadın Liderleri’nin son durağı Trabzon
» Arya Shopping Fest Bodrum’da!
» Türkiye-Avrupa Gelecek Forumu Eğitim Programının Dördüncüsü Paris ve Berlin’de gerçekleşti
» TÜSİAD “Ne okusam ne olsam” Meslek projesi sürüyor
» TÜSİAD Koç Üniversitesi ekonomik araştırma forumu “Merkezi Yönetim Bütçe takip Raporu”nu tanıttı
» TÜSİAD “Merkezi Yönetim Bütçe Takip Raporu” tanıtım toplantısı düzenleyecek
» Franchise Company ile hedef; markaların gelişimine katkı sağlayarak, sürdürülebilir değer oluşturmak
» BİZBİZZE Yaz buluşması ile girişimci kadınlar güçlerine güç katıyor
» ATSO, Dış ticaretin gelişmesi için çalışıyor
» Türk Sanayisinin Dijital Dönüşümüne Destek: "TÜSİAD SD2" Programına Başvurular Başlıyor!
» Urla’da lider kadınlar sertifikalarını aldı
» Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Bosna Hersek Ziyaret etti
» BUİKAD’dan Toplumsal uzlaşma
» BUİKAD Ece Çiftçi’yi ağırladı
» TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik: Siyasal istikrar ve güven ortamıyla, ekonomik istikrar “at başı” gider
» LinkedIn’de network etmek yada network etmek. İşte soru bu!
» Teknolojinin Kadın Liderleri ödüllerini aldı
» Urla Kadın Girişimci Kooperatifi büyüyor
» İş hayatında ailenin desteğini nasıl alırsın?
» Arya melek yatırımcıları ve kadın girişimcileri buluşturdu
» Kadın için Teknoloji Projesi