Atlarla Koçluğun Öncü İsmi Sevgi Şaybaşılı ile Röportaj…

03 Mayıs 2017 Çarşamba 21:00
12
14
16
18

Röportaj:Aylin Saraçoğlu 

Atlarla liderlik koçluğu ile yeni ve farklı liderler geliyor

“Kendine uyan!” 

Etkin, şeffaf, tutkulu, tutarlı ve odaklamış olan, hedefe giden yolda liderlik ettikleri tarafından güven duyulan, onların gönüllü katılımını ve desteğini kazanan “özgün liderler” atlarla liderlik koçluğu programlarıyla yetişiyor. Atlarla “ilişki sorunlarımızın üstesinden gelmek”, “güç duygusunu yeniden kazanmak”, “aile içi iletişimi iyileştirmek” gibi farklı konularda da koçluk alınarak kişisel gelişimin her alanında pozitif yönde ilerlemek, “kendine uyanmak” mümkün olabiliyor.

Uluslararası alanda yaklaşık 20 yıldır uygulanan atlarla liderlik koçluğunun Türkiye’deki öncü ismi Sevgi Saybaşılı, kurumların genellikle orta ve üst düzey yöneticilerine liderlik eğitimlerini atların yardımıyla veriyor ve bir üniversitede bu konuda eğitmenlik yapıyor. Atlarla liderlik koçluğunda atların yardımı ve rehberliğinde, bireylerin liderlik, güç, iletişim, duygusal zeka, sezgisellik, takım çalışması gibi geliştirmeleri gereken becerileri deneyimleyerek içselleştirmelerine ve kendilerini daha iyi tanımalarına yardımcı olunuyor. Atlarla düzenlenen eğitim ve atölye çalışmalarıyla kişilerin tam potansiyellerini gerçekleştirmelerinin önünde duran engellerin farkına varmaları ve bunların üstesinden gelebilmeleri için ihtiyaç duydukları beceriler, bakış açıları, stratejiler gibi araçların kazandırılması sağlanıyor. Atlarla eğitim ve koçluk için mottosunu “Kendine Uyan” olarak aktaran eğitmen, yazar ve liderlik koçu Sevgi Saybaşılı ile bir röportaj gerçekleştirdik.

 Starseed Training & Consultancy ne zaman ve nasıl kuruldu?

Starseed Training & Consultancy 2010 yılında eğitim müdürü olan eşim Çağatay Saybaşılı’nın eğitmenliğe serbest devam etme kararından sonra benim de koçluk eğitimlerimi tamamlayıp ona katılmamla kuruldu. Zamanla eğitim ve deneyimlerine güvendiğimiz ve kendi alanlarında uzman arkadaşlarımızın da ekibimize katılmasıyla genişledi. At destekli eğitim programlarını geliştirmemiz ve kataloğumuza eklememiz ile zenginleşti.

Hangi ihtiyaçlardan yola çıkıldı?

Karşılamayı hedeflediğimiz öncelikli iki ihtiyaç vardı; eğitimlerin tam olarak kurum ihtiyacına yönelik tasarlanması ve katılımcılarda davranışdeğişikliğine yol açacak dönüşümlere neden olması. Biz bu nedenle çalışacağımız kurumun ihtiyaç analizini derinlemesine yapıyor ve her bir kurum hatta takım için bambaşka ihtiyaçlara cevap veren, tamamen onlara özel içerikler düzenleyip, neredeyse her bir eğitimimizi baştan kurguluyoruz. Öte yandan, katılımcıda davranışdeğişikliği yaratması için, başlığı ne olursa olsun her eğitimin, katılımcıya kendi içsel süreçlerini düşündürten ve farklı bir pencereden bakmasını sağlayan bir yapısı oluyor.

Hangi eğitimler kimlere yönelik olarak veriliyor?

Atlarla düzenlediğimiz eğitimler üçe ayrılıyor;

Kurumların genellikle orta ve üst düzey yöneticilerinin katıldığı liderlik, takım çalışması, performans yönetimi ve geri bildirim, iletişim ve koçluk konulu eğitimler,

Genel katılıma açık, yetişkinlerin kişisel gelişimlerini hedefleyen eğitimler,

Özel gruplarla yapılan, ilişki sorunlarının aşılmasını, aile içi iletişimin geliştirilmesini, güç duygusunun yeniden kazanılmasını hedefleyen eğitimler.

Bunun yanı sıra atlarla bireysel koçluk hizmeti de sunuyoruz.

Atlarla liderlik eğitiminin işleyişsistemini anlatabilir misiniz? Bu eğitimi alan kişi nasıl bir aydınlanma ve gelişme yaşıyor?

Eğitimlerimiz, anlaşmalı olduğumuz binicilik kulüpleri ve çiftlikler arasında ihtiyaca göre belirlediğimiz bir mekanda düzenleniyor. Verimli bir eğitim için katılımcı sayısını en az 4 en fazla 12 kişi olarak belirliyoruz. Eğitim programlarımızın süresi de 1 ila 5 gün arasında değişiyor.

Liderliğin ancak kişinin kendi engelleyici ve güçlü yanlarını fark etmesi ve kendi özgün hedefini oluşturması ile mümkün olacağını savunan “Özgün Liderlik” modelini temel alıyoruz. Bu doğrultuda katılımcılara atlarla birlikte yapacakları egzersizler veriyor ve deneyimsel öğrenme ortamı yaratıyoruz.

Bu süreçte atlara düşen; doğaları gereği kişinin hissettikleri ve düşündüklerini algılayarak buna göre tepki vermek ve kendi sürü dinamiklerinin gerektirdikleri doğrultusunda liderin kim olduğuna (kendisi mi katılımcı mı) karar verip buna göre davranmak oluyor. Bize düşen ise NLP, somatik psikoloji, geştalt, koçluk gibi araçlardan faydalanarak aralarındaki iletişimi yorumlamak ve kişide davranışdeğişikliğine engel olanları fark ettirerek bu engellerin üstesinden gelmesini sağlamaktır.

Atlar bir insanla karşı karşıya geldikleri anda kimin lider olduğunu belirleme ihtiyacında olan hayvanlar ve onlara göre lider olacak kişinin tutarlı yani içi dışı bir, kafasında hedefi net, kendine güvenli, sezgileri açık ve anın farkındalığı içinde olan biri olması gerekiyor. Katılımcı eğer kendi kısıtlayıcı inanışlarının üstesinden gelemiyor, kafasındaki olumsuz sesleri durduramıyor, hedefini net belirleyemiyor ve duygularının mesajlarını algılayamıyorsa, at tarafından lider olarak görülmüyor ve verilen egzersizi tamamlayamıyor. Biz bir takım tekniklerle katılımcının bunları aşmasına yardımcı oluyor ve o lider duruşunu deneyimlemesini sağlıyoruz. Ardından kişinin kendine dair bu farkındalığını işve gündelik yaşamında nasıl kullanacağına dair örnekler vererek aksiyonlar aldırıyoruz.

“Kendini bilmek” gerçekten her şeyin başıdır. Bu eğitimle kişiler duygularını tanıyor, onların mesajlarından nasıl faydalanacaklarını öğreniyor, kısıtlayıcı yargılarının ve inançlarının farkına varıyor, güçlü yanlarını keşfediyor, bedenine ve enerji alanlarına dair farkındalık sahibi oluyor, özgün benliğini tanıyor, kısacası kendine uyanıyor.

Eğitim sektöründe kendinizi nasıl tanımlarsınız? En önemli özelliğiniz, mottonuz nedir?

Starseed olarak yola çıktığımızda mottomuz “Değişim Şart”tı. Eğitimlerin daha etkili olması gerektiğini düşündüğümüz ve katılımcıda gerçek bir davranışdeğişikliği yaratmadan verdiğimiz eğitimden tatmin olmadığımız için bu mottoyu seçtik. Tüm eğitimlerimizde insanların içindeki ışığı parlatmaya çalışıyoruz, potansiyellerini gerçekleştirmelerine rehberlik ediyoruz. Atlar da bu açıdan son derece etkin öğretmenler, dolayısıyla insanları özgün benlikleriyle tanıştırmamıza yardımcı oluyorlar. Atlarla eğitim ve koçluk için mottom ise “Kendine Uyan!”

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Ressam Nazan Pamuk ile Röportaj…
» Hazal Filiz Küçükköse:" Bazen seksi bazen de yaramaz bir çocuğum"
» Babasının Kızı: Gül Ergi...
» Profesyonel Yaşam Meleği: Dr. Ebru Nurluoğlu
» Nur Fettahoğlu :" Kadın olarak güçlü kalmak zorundayız"
» Diyetisyen Burcu Dilek Demir ile sağlıklı beslenme üzerine röportaj…
» Ekranın güzel yüzü
» İçimizden Biri “Deliha”nın Hikayesi
» Tutkulu aşık bir dünya güzeli
» Mutlu çocuğun sırrı
» Sağlığınız için hep yanınızda
» Türk Modasının Uluslararası temsilcileri
» Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi
» Ünlü Oyuncu Betül Arım’ın en büyük hayali: “Sevgi ve Sanat Çiftliği” kurmak
» Kahkaha ile kalın
» Ayşe Tolga: “Yiyecek seçimlerinde hata yapıyor olabilirsiniz”
» “Sanat Basına Yansımıyor”
» Güzel spiker canlı yayında
» Burcunuza göre eğitim ve kariyer planlamanız nasıl olmalı?
» Bass: " Türkiye’nin güçlü, demokratik ve barış içinde olması bizim de yararımızadır."
» Türkiye güzeli Açalya Samyeli Danoğlu Röportaj...
» Göç,Dram,Hüzün ve İki Yaka Yarım Aşk...
» Moda tasarımcısı Selma Çilek güzellik sırlarını anlattı
» “Ayrılan Kadınların El Kitabı”
» İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh, Türkiye- İsrail ilişkilerini anlattı