Atatürk 80. Ölüm Yıldönümünde Muğla’da büyük bir özlemle anıldı

12 Kasım 2018 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Muğla’da ölümünün 80’inci yılında çeşitli tören ve etkinliklerle anıldı.

Büyük Önderi anma etkinlikleri Cumhuriyet Meydanı’nda başladı. Çelenk sunma töreninden sonra program Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde devam etti. Öğrenci ve öğretmenler tarafından hazırlanan program katılanların beğenisini kazandı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı’nın hazırladığı Ata’yla Son Dans etkinliği de 10 Kasım akşamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programdan önce Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla’nın 13 ilçesi’nden Ata’nın ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e gönderdiği “Muğlalı Kadınlar Ata’sıyla Buluşuyor” etkinliğinin görüntüleri izlendi. Türk Halk Dansları Bölümü tarafından hazırlanan, Ersen Esmer ve Şükrü Vural Karabağ’ın sanat yönetmenliğini yaptığı “Ata’yla Son Dans” vatandaşların büyük ilgisini gördü. Çeşitli gösteriler, halk dansları ve Atatürk’ün sevdiği müziklerin seslendirildiği programda Büyük Önderin görüntüleri de izlendi. Ayrıca program sonunda Ulu Önder Atatürk’ü canlandıran ve zeybek oynayan sanatçı vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı.

Başkan Gürün “Muğla Ata’sının Aydınlattığı Yolda, O’nun rehberliğinde ilerlemeye ve O’nu fikirleri ile yaşatmaya devam edecek”

Ata’yla Son Dans etkinliğinde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla’nın Atatürk’e ve Cumhuriyete olan sevgisinin Kuvayi Milliye ruhuyla Kurtuluş Savaşı’ndan beri devam ettiğini ve Muğla’nın O’nun fikirleri, ilkelerinin aydınlattığı yoldan ilerlediğini söyledi. Başkan Gürün “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 80.yılında büyük bir özlem ve saygıyla anıyoruz. Yalnız O, bedenen aramızdan ayrılsa da fikirleriyle, devrimleri ile bu güne kadar olduğu bundan sonra da ilelebet yaşayacak. Son yıllarda izleri, ismi silinmek istense de bunu yapmak isteyenler hiçbir zaman başarılı olamadılar ve olamayacaklar. Bizler ve Atamızın büyük inanç duyduğu gençlik O’nu ve Türk Gençliği’ne emaneti Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatacak. Hepimizin de malumu 19 Mayıs’lar, 29 Ekim’ler, 30 Ağustos’lar eskisi gibi kutlanmıyor, 10 Kasım’larda da anma törenleri olması gerektiği gibi değil. Bizler bu Ata’sına, tarihine, değerlerine sahip çıkan ruhu geri getirmek için elimizden geleni yapacağız. Yeter ki hedefimiz O’nun gösterdiği hedef, ışığımız onun ışığı, önderimiz o olsun. O zaman üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yoktur” dedi.

Program sonunda sanat yönetmenlerine günün hatırası olarak çiçekleri Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş tarafından takdim edildi. Yaklaşık iki saat süren program katılımcılar tarafından büyük beğeni kazandı.

 

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Sahneden ’Özgürlük’ Vurgusu
» Tiyatrokare üç farklı oyunla üç farklı kentte
» Cazdan senfonik şiire müzik dolu gece
» ’Umut Sensin’’ sergisine rekor katılım
» Mahşer-i Cümbüş “Beyin Fırtınası” Hayalhane’de
» 22. İstanbul tiyatro festivali sona erdi
» “Elektronika” çok hızlı geldi!!!
» Şehir Tiyatroları oyuncusu Candan Sabuncu vefat etti
» Scapin’in Dolapları seyirci ile buluştu
» Zerrin Özer’le geçmişe yolculuk
» Güneşin Kadınları Serisi Kalben ile Babylon’da başlıyor
» Aile Bakanlığı, Türk Kızılayı ve BM’nin sığınmacı sergisi İstanbul’da
» Yüzyılın Casusu “ÇİÇERO”
» DenizBank ilk senaryo ilk film yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu
» Felatun Bey İle Rakım Efendi
» 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nin Son Performansı: Pixel
» “Kadın Olmanın Günahı” Gala gösterimi
» Ceylan Ertem şarkılarıyla büyüledi
» İBB’den Taksim Metro Girişinde İstanbul’a yeni sanat merkezi
» Senfoni’de kanun tınıları
» Merve Özbey ustalara selam gönderdi
» Berkay Ankaralıları costurdu
» MÜSLÜM’den Kamera arkası görüntüler
» Derya Alabora ve Deniz Çakır ‘Beyaz’ isimli tiyatro oyunu İzmirlilerle buluştu
» Hisse-i Şayia Pendik turmesi