Akne ilacını, dermatoloji uzmanı gözetiminde güvenle kullanabilirsiniz

16 Ağustos 2018 Perşembe 00:00
12
14
16
18

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Güneş Gür Aksoy; ileri derecedeki aknelerde tam sonuç veren ilaçlarla ilgili yanlış ve eksik bilgiler nedeniyle hastaların tedavi olmak istemediklerini belirtti. Şiddetli aknenin dıştan sürülen tedavilerle geçmediği gibi deride yaygın iz oluşmasına neden olduğunun altını çizen Aksoy şunları söyledi:

Dünyada güvenle kullanılan ilaçtan korkmayın

“Sonuç olarak hasta hem geçmeyen akneleri hem de izler yüzünden daha da deprese oluyor. İsotretinoin denen ve dünyada güvenli bir şekilde kullanılan ilaç; yalnızca deri hastalıkları uzmanınca yazılabilen orta ve şiddetli dereceli aknede çok etkilidir. Uygun dozlarda, rutin kan kontrolleri ile alındığında hastayı tamamen tedavi edecek kadar etkili bir ilaçtır. Yaklaşık 25 yıldır dünyada milyonlarca ve ülkemizde on binlerce hastada kullanılmış ve çok az sayıda hastada ciddi yan etkisi görülmüştür. Deri hastalıkları uzmanı gözetiminde kullanıldığında çok güvenlidir”

Prof. Dr. Güneş Gür Aksoy konuyla ilgili önemli soruları da şöyle cevapladı:

Tedaviden önce ne tür testler yapılmalıdır?

Tedavi öncesinde karaciğer fonksiyon testlerine ve kan yağlarına bakılmalıdır. Ortalama altı ay süren tedavi boyunca biri başlangıçta olmak üzere 2 ayda bir kez 3 kez kan tahlili yapılması yeterlidir.

İlaç ne zaman kullanılmamalıdır?

Hastada karaciğer ile ilgili geçirilmiş bir hastalık var ise bunun yanında kadınlarda emzirme ve gebelik döneminde ilaç kullanılmamalıdır. Bunun yanında tedavi süresince ve tedavi sonrasında 1 ay süreyle en az iki yöntem kullanılarak doğum kontrolü yapılmalıdır.

İlaç depresyona yol açar mı?

İsotretinoinin depresyona yol açtığına dair hiçbir tıbbi bilgi yoktur. Son yapılan çalışmalarda isotretinoinin depresyona yol açmadığı, hatta isotretinoin ile akne tedavisi sonrası depresyon belirtilerinin azaldığı bildirilmiştir. Şiddetli aknenin kişilerin öz benlik değerini düşürdüğü, depresif semptomlara neden olduğu unutulmamalıdır.

Tedavi sırasındaki yan etkiler nelerdir?

İsotretinoin kullanırken deride, dudaklarda aşırı kuruluk, saçlarda dökülme, burun kanaması, gözlerde kuruma, yanma, batma hissi görülebilir. Bu yan etkilerin hepsi geçicidir hiç biri kalıcı olmaz. İlaç kesildiğinde düzelir. Ancak tedavi sırasında görülen deri kuruluğu nemlendirici ilaçlarla kolayca tedavi edilir. Bol nemlendirici kullanımıyla tedavi desteklenmelidir.

Karaciğere yan etkileri nelerdir?

Karaciğer enzim anormallikleri isotretinoin hastalarının %15 kadarında görülse de, belirgin yükselme görülmesi (enzimlerin normalin 3 katının üstüne çıkması) ya da ilacın kesilmesini gerektirecek yükselme %1’in altındadır. Karaciğer enzim yükselmeleri bulgu vermez, kan tahlilleri ile saptanır, geçicidir ve tedavi devamına rağmen düzelebilir.

Her akne sorunu izotretinoin mi tedavi edilir?

İsotretinoin akne tedavisinde ‘altın standart’tır. Akne oluşumunun her basamağına etkilidir ve tüm basamaklara etkili tek ilaçtır. Tedavi sonrasında en uzun süre hastada tam iyileşme sağlayan ilaçtır. Şiddetli akne yanında, diğer tedavilere cevap vermeyen aknenin tedavisinde, iz bırakan akne tedavisinde ve psikolojik strese neden olan akne tedavisinde de kullanılır.

Hangi ilaçlarla etkileşme riski vardır?

İsotretinoin, bir A vitamini türevidir. Dolayısıyla beraberinde A vitamini alınmamalıdır. Bunun yanında bazı antibiotiklerle (tetrasiklin ve doksisiklin) etkileşir.Bu ilacın yanında başka hastalıklar için farklı ilaçlar kullanmak gerektiğinde mutlaka deri hastalıkları uzmanına danışmak gerekir.

 

Sonuç olarak İsotretinoin deri hastalıkları uzmanınca reçete edilebilen ve her ay düzenli kontrollerle kullanılması gereken bir ilaçtır. Hastaların dermatologlar tarafından tanı ve tedavisi yapıldığında son derece emniyetli, güvenilir, etkili olup akne tedavisinde altın standart bir ilaçtır.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Daha beyaz diş rengi için
» 6 adımda burun estetiği
» Türkiye’nin ilk Makyaj Festivali başladı
» Yaşlanma belirtilerine ultrason enerjisi
» Erkekler botoksta kadınlar ile yarışıyor!
» Merve Boluğur, Watsons’ta Hayranlarıyla buluştu
» Kışa gençleşerek girin
» Saç dökülmesine karşı şampuanlar ne kadar faydalı?
» Estetik sonrası bunları tüketin!
» Burun estetiği sadece estetik amaçlı değildir
» Burun estetiğinde amaç mutluluk verici sonuçlar!
» Zayıflama ameliyatları sonrası yalnız değilsiniz
» Türk kadınlarına makyaj çok yakışıyor
» 70 kilo verdi, şimdi sıra estetikte
» Sönük kalçalara ameliyatsız estetik
» Tırnak batmasını önlemek için 7 altın kural
» Yaz biter, cilt lekeleriyle mücadele başlar...
» Bölgesel yağlarınızı sevin, hem de çok sevin!
» Sonbaharda kendinizi yenileyin
» Japon Prensesinden Sonra Tırnak Tasarımında Moda ‘Türk Bayrağı’
» Üniversite öncesi estetik telaşı
» Kum saati vücut hatları 2019 trendi
» 45. Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nde Pantene yıldızı parlayanlar ödülleri’nin sahipleri belli oldu!
» Akıllı güzellik cihazından kişiye özel cilt bakımında dev atılım
» Kreminizi kokusuna değil içeriğine göre seçin