Adana Tiyatro Festivali 4. Hafta Programı

11 Nisan 2018 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

DEVLET TİYATROLARI - SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ DÖRDÜNCÜ HAFTASINDA DA DOPDOLU BİR PROGRAMLA DEVAM EDİYOR

“GÖZLERİN ARDINDA MÜZİKAL” ADANA TİYATRO FESTİVALİ’NDE DOWN SENDORUMUNA DİKKAT ÇEKECEK

“BANA MASTİKAYI ÇALSANA” MERKEZ PARK’TA SEYİRCİYLE BULUŞACAK

SABANCI ÜNİVERSİTESİ ADANA TİYATRO FESTİVALİ KAPSAMINDA “JOKO’NUN DOĞUM GÜNÜ”NÜ AĞIRLAYACAK

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle bu yıl 20’ncisi düzenlenen Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, dördüncü haftasında yerli ve yabancı oyunlar ve atölye çalışmalarıyla dolu bir programla devam ediyor. Tiyatro Keyfi ‘‘Gözlerin Ardında Müzikal’’, Yolcu Tiyatro ‘‘Joko’nun Doğum Günü’’, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ‘‘Sızı’’, Pınar Ataer PA Prodüksiyon ‘‘Kırık Bebek ve Diva’’, Bursa Devlet Tiyatrosu ‘‘Bana Mastika’yı Çalsana’’, Shakespeare ve Müzik ‘‘Shakespeare Perisi’’ ile Almanya’dan festivale katılan Familie Flöz ‘‘Tiyatro Delusio’’ oyunları 17 - 22 Nisan 2018 tarihleri arasında perdelerini açıyor.

Gözlerin Ardında Müzikal, Sızı ve Tiyatro Delusio oyunları Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde, Joko’nun Doğum Günü İstanbul Sabancı Üniversitesi’nde, Shakespeare Perisi ile Kırık Bebek ve Diva oyunları Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Genç Sahne’de, ‘Bana Mastika’yı Çalsana oyunu ise Merkez Park Amfi Tiyatro’da seyirciyle buluşacak.

Nava Semel'in dünyaca ünlü eserinin müzikal uyarlaması olan Gözlerin Ardında Müzikal, down sendromu hakkında farkındalık oluşturma amacıyla seyirci karşısına çıkıyor. Kendi oğlu da down sendromlu olan ünlü pop sanatçısı Özgün’ün de rol aldığı müzikalde, çok bilinen şarkılar ve yeni besteler canlı ve akustik olarak sahneliyor. Akustik müzik ve çağdaş dansın birleştiği oyunda, down sendromlu oğlunun doğumundan sonra herkes tarafından yalnız bırakılan anneyi ise Eda Kandulu canlandırıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen Sızı, tiyatroseverleri 1900’lü yıllara götürüyor. Dönemin kaosunun, birbirini kardeş bilmiş halkın kışkırtılmasının, yaklaşan savaşın ve Anadolu özleminin işlendiği oyun, mapping tekniğinin de kullanılmasıyla tiyatroseverleri zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Festivalin Almanya’dan gelen konuğu Tiyatro Delusio, diğer oyunlardan farklı olarak tek bir kelimenin kullanılmadan her şeyin söylenebildiği bir performansla seyirci karşısında çıkıyor. Oyuncuların etkileyici maskelerle rol aldığı oyunda, zıt karakterlerde olan Bob, Bernd ve Ivan’ın kendi mutlulukları için nasıl mücadele ettiklerini anlatıyor.

Yolcu Tiyatro, çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden Fransız yazar Roland Topor’un ‘‘Joko’nun Doğum Günü’’ oyunu ile perdelerini açıyor. Yüksek performans gerektiren hareket tasarımı ile Projection Mapping teknolojisini birleştirerek sahneye taşınan oyun, su deposunda işçi olarak çalışan Joko’nun başından geçenleri anlatıyor ve sistemi absürt bir anlatımla eleştiriyor. Geçen yıl 7 farklı tiyatro ödül jürisinden toplam 13 dalda ödül alan oyun, tiyatroseverleri hem güldürüyor hem de sistem üzerime düşünmeye davet ediyor.

Geniş bir oyuncu kadrosuna sahip Bana Mastika’yı Çalsana, İzmir’de Roman Mahallesi olarak bilinen İki Çeşmelik’te geçiyor. Aynı mahallede yaşayan ve farklı farklı hayallere sahip insanların hikayesinin anlatıldığı oyunda, 12 Eylül döneminin gölgesinde yaşananlar konu ediliyor.

Usta senaryo ve yönetmenlerle genç tiyatrocular festivalde

Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, dördüncü haftasındaKırık Bebek ve Diva ve Shakespeare Perisi oyunlarını Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Genç Sahne’de tiyatroseverlerle buluşturacak.

Ünlü sinema oyuncusu Yeşim Ceren Bozoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği ve tek kişilik oyun Kırık Bebek ve Diva, güçlü, göz alıcı ve çok yetenekli bir balerinin kendi hayatı içindeki zaman yolculuğunu anlatıyor. Oyun, aşkın insanı uçurduğu ve çıkardığı yükseklikten sonra yere bıraktığında nasıl kırık bebeğe dönüştüğünü; kırık bebeğin yaralarını iyileştirme ve gerçek aşkı ve varoluşu yeniden idrakinin hikayesini tiyatroseverlerle paylaşıyor.

William Shakespeare’in kaleme aldığı Shakespeare Perisi, Shakespeare’in farklı oyun ve sonelerinden metinler arası kolaj yöntemiyle hazırlanmış bir konser-performans olarak festivalde yer alıyor. Shakespeare Perisi konserinde, Shakespeare’in dizeleri müzikle ve tiyatroyla buluşuyor. Kavramsal çerçevede bireyde somutlaşan insanlık hallerinin anlatılacağı oyunda seyirci hem hüzünlenecek hem de gülümseyecek.

Atölye çalışmalarıyla festival renk katıyor

Festival bu hafta 1000 Motorcu 1000 Çocuk, Masal Tiyatrosu ve Cam Üfleme atölyeleriyle 17, 18 ve 20 Nisan tarihlerinde Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde katılımcılarla buluşacak. İlker Kül önderliğinde düzenlenecek ‘‘1000 Motorcu 1000 Çocuk’’ atölyesiyle fotoğraf sanatı ve makyajı bir araya getirirken, Adana Devlet Tiyatrosu tarafından düzenlenen ‘‘Masal Tiyatrosu’’ atölyesiyle masalla tiyatronun gücünü birleştirerek katılımcıların sosyalleşen, öğrenen ve araştıran bireyler olmasını hedefleyecek. Harun Gümüş önderliğinde düzenlenecek ‘‘Cam Üfleme’’ atölyesiyle ise katılımcılar uygulamalı olarak camın alev ve üfleme tekniğiyle şekillenmesini deneyimleyecek.

 

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Can Yeleği
» Genco Erkal’dan Nazım Hikmet dinlemek
» “Köyümüzde Konser Var”
» İlker Ayrık ünlü şef Nusret’e rakip oldu
» “İlhan Şeşen:Hediyem” albümünün lansmanında yıldızlar geçidi
» ’’Dedikodu’’ yerine resim yapıyorlar...
» Pera Müzesi’nden Yükselen “Yeni Sesler”
» UNIQ Hall 1 Kasım’da ‘Metot’ oyununa ev sahipliği yapacak
» ‘On’dan Kalan Şarkıları’ ın kapanışını Bursa’da yaptı
» "Esaretin Bedeli" Türkiye’de ilk kez tiyatro sahnesinde
» Gülşen ’’Bangır Bangır’’
» Fermanlı Deli Hazretleri’ne alkış yağmuru
» Engelsiz Yarışma ödülleri sahiplerini buldu
» Milyonfest izmir Şebnem Ferah ile başladı
» Bursa Müzeyyen’i ayakta alkışladı
» Cavalleria Rusticana ve Palyaçolar
» “Altın Elma”lar Frankfurt’ta sahiplerini buldu!
» Çakallarla Dans’a Yerli Üretim Logosu
» Soyut ve somut eserler bu sergide buluştu
» Gökçe Bahadır’ın sahne performansı damga vurdu
» KısaKes Ödülleri Sahiplerini buldu
» İş Sanat’ın Açılış Konserinde Parlayan Yıldızlar sahnede
» Tekfen Filar-Mini’den çocuklara özel festival gibi bir hafta sonu
» Usta sanatçı Yaman Tüzcet’e veda töreni
» Sıla Bursa’da sultanlar gibi