22. İstanbul Tiyatro Festivali’nin Son Performansı: Pixel

03 Aralık 2018 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)tarafından Koç Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda düzenlenen 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde son performans 1990’ların hip-hop sahnesinin ikonik figürlerinden Mourad Merzouki’nin koreografisiyle PIXELolacak.

1990’ların başlarından beri hip-hop sahnesinin önde gelen isimlerinden Mourad Merzouki’ninkoreografisiyle PIXEL, İstanbul Tiyatro Festivali’nin son gösterisi olacak.CCN de Créteil et du Val-de-Marne / Compagnie Käfig yapımı olan PIXEL, Türk Tuborg A.Ş. gösteri sponsorluğunda, Institut Français Istanbul’un değerli işbirliğinde3 ve 4 Aralık tarihlerinde saat 20.30’da festivale yüksek katkıda bulunan mekân sponsoruZorlu PSM Ana Tiyatro’da sahnelenecek.

 

Çalışmalarında farklı disiplinleri bir araya getiren çok yönlü koreograf MouradMerzouki, ışık, hareket ve müziği harmanlayarak olağanüstü bir performans sunuyor. Hip-hop’un bütün tarzlarına sirki, dövüş sanatları, güzel sanatlar, video ve canlı müziği de dâhil eden koreograf, hip-hop’ın toplumsal ve coğrafi kökenlerinden ayrılmadan disiplinler arası bir çalışmaya imza atıyor.

 

Video projeksiyonlarının sahnedeki bedenleri sarıp sarmaladığı, gerçek ve sanal dünyanın hayranlık uyandıran bir uyum yakaladığı güncel dans gösterisi PIXEL’in Dijital koreografisi ve kavramsal çerçevesi, dijital sanatları ve canlı sahne sanatlarını birleştiren Adrien Mondotve Claire Bardainne’ye ait. Dijital sanatın son dönemdeki yükselen isimleri Mondot ve Bardainnegösteri boyunca hem dansçıların birbirleriyle, hem de dansın sentetik ve soyut görüntülerle olan etkileşimini kusursuz bir yanılsamayla yaratıyor. Gösterinin müzikleri ise güncel dansın aranan bestecisi,Human, Home gibi belgesellerin yanı sıra Van Gogh filminin müziklerinden de hatırladığımız Fas kökenli Armand Amar’ın. PIXEL, ışığın ve dansın sınırlarını zorlayarak, seyirciyi soluksuz seyredeceği bir yolculuğa davet ediyor.

 

Uluslararası basında PIXEL hakkında çıkan yorumlar;

 

  • Le Monde, Rosita Boisseau

“Dolaysız bir haz ve mutlak bir hayret duygusu. Tek neticesinin ‘teslim olmak’ olabileceği duygusal bir alıkonuluş. […] Mourad Merzouki’nin hip-hop’ı, hayali bağlantıdan türetilmiş. Her zamanki gibi sofistike, iyi tasarlanmış, ancak bir başka özellik daha edinmiş; bazen kadifemsi, elastik bir yoğunluk. Sanki pikseller, dansçıların kaslarının en çekirdeğine nakledilerek onları süzülen birer mutanta dönüştürmüş. Gösteri içeriğine gelince; sadeleştirilmiş, yeni döngülere ve şaşırtıcı mekânsal alt bölümlenmelere geçit veriyor.”

 

  • France Inter, Stéphane Capron

“Bu gösteri tam anlamıyla sersemletici. Daha önce sahnede böyle bir şey yapılmadı. Dansçılar, hareketlerine göre değişen üç boyutlu bir dekorda, ayaklarının altında zaman zaman değişen bir zeminin üstünde ya da büyük bir ekranın önünde performans sergiliyor, havada ve yerde akrobatik marifetlerini ortaya koyuyorlar.”

 

  • Jerusalem Post, Ori J. Lenkinski

“Mourad Merzouki dans ve video art’ı buluşturan ilk sanatçı değil. Ancak hiç kimse ekranı ve hareket hâlindeki bedeni, Merzouki’nin 2014 yapıtı Pixel’de başardığı derecede mükemmel ve kusursuz bir şekilde evlendiremedi. […] Koreograf, bir füzyon ustası.”

 

 

22. İstanbul Tiyatro Festivali mekânları Yandex Navigasyon’da

22. İstanbul Tiyatro Festivali’nin Yandex ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucu tiyatro severleruygulamanın “Kategoriler” bölümünde yer alan festival logosuna dokunarak performans mekânlarını haritada görebilecek ve festival mekânlarına kolayca rota oluşturabilecek.

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Akdeniz Beşlisi İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde…
» “Tamamla Bizi Ey Aşk”
» Salon programına eklediği isimlerle yeni yıla hızlı bir başlangıç yapıyor
» Seyyal Taner ve Kurtalan Ekspres konser turnesine başladı
» Sinema 68’de "başyapıtlar geçidi"
» Kızım ve Ben filmi bir yılda 4 ödülle rekora koşuyor
» Sahneden ’Özgürlük’ Vurgusu
» Tiyatrokare üç farklı oyunla üç farklı kentte
» Cazdan senfonik şiire müzik dolu gece
» ’Umut Sensin’’ sergisine rekor katılım
» Mahşer-i Cümbüş “Beyin Fırtınası” Hayalhane’de
» 22. İstanbul tiyatro festivali sona erdi
» “Elektronika” çok hızlı geldi!!!
» Şehir Tiyatroları oyuncusu Candan Sabuncu vefat etti
» Scapin’in Dolapları seyirci ile buluştu
» Zerrin Özer’le geçmişe yolculuk
» Güneşin Kadınları Serisi Kalben ile Babylon’da başlıyor
» Aile Bakanlığı, Türk Kızılayı ve BM’nin sığınmacı sergisi İstanbul’da
» Yüzyılın Casusu “ÇİÇERO”
» DenizBank ilk senaryo ilk film yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu
» Felatun Bey İle Rakım Efendi
» “Kadın Olmanın Günahı” Gala gösterimi
» Ceylan Ertem şarkılarıyla büyüledi
» İBB’den Taksim Metro Girişinde İstanbul’a yeni sanat merkezi
» Senfoni’de kanun tınıları